Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
13.11.2019 05:10

Za parkovanie v Turčianskych Tepliciach sa bude od budúceho roka platiť


Ilustračná snímka, zdroj: podkapotou


V Turčianskych Tepliciach budú po novom za parkovanie v centre od budúceho roka platiť. Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na vymedzených úsekoch miestnych komunikácií počíta s tým, že parkovanie budú mať na starosti miestne technické služby.


Miestnu normu schválili na svojom rokovaní v utorok tamojší mestskí poslanci.       

Na projekte pracovali odborníci dva roky, prvou časťou bola analýza súčasného stavu parkovania v centre, v tomto roku sa zaoberali návrhom zóny regulovaného parkovania. Pri zámere sa v Turčianskych Tepliciach inšpirovali v iných mestách. "Je určitou symbiózou slovenských skúseností tam, kde parkovacie systémy fungujú a prinášajú jednoznačne dobré výsledky," skonštatoval spracovateľ projektu Milan Skýva.       

"Parkovací systém pozostáva z toho, že je schválená vo VZN zóna, čo je zjednodušene centrum mesta. Vodič, ktorý vojde do tejto zóny, podlieha poplatku. Poplatky sa delia na fyzické osoby, právnické osoby a na návštevnícke parkovanie," načrtol pre TASR vedúci oddelenia plánovania a rozvoja mesta Alexander Chvojka.       

Fyzická osoba s trvalým pobytom v meste si bude môcť podľa neho zakúpiť rezidentskú kartu, podnikateľský subjekt so sídlom v meste bude mať nárok na abonentskú kartu a návštevník mesta bude môcť za parkovanie zaplatiť prostredníctvom parkovacieho automatu. "Prostredníctvom neho môžu zaplatiť prakticky všetci, aj abonenti, aj rezidenti, pokiaľ uznajú za vhodné, že si kartu nekúpia, ktorá je však nastavená na výšku poplatku tak, že je zvýhodnený oproti opakovanému jednorazovému plateniu v automate," priblížil.       

K projektu bola podľa Chvojku spracovaná i štúdia, ktorá obsahuje detailnú finančnú bilanciu, vychádza z konkrétnych čísiel a počtu navrhovaných miest na dočasné parkovanie. "Podľa finančnej bilancie by to malo byť 245 miest a pri tomto počte je návratnosť vypočítaná na obdobie troch rokov. V prípade, že bude návštevnosť miest nižšia, bude sa predlžovať aj čas návratnosti," konkretizoval.       

Samospráva do budúcna nevylučuje, že zavedie platenie parkovania prostredníctvom SMS správ. "Zóny sa budú do budúcna určite rozširovať, teraz máme jednu, možno o rok, o dva budú zóny dve alebo tri, uvidíme, čo prinesie život," dodal Chvojka.         

"Verím, že poriadok, ktorý zavádzame, ocenia obyvatelia, ale aj návštevníci mesta. Videli sme, že doprava nám tu kolabovala. Pristupujeme k tomu, čo zavádzajú aj ostatné mestá," uviedol primátor Igor Hus. Problémy s parkovaním mali v meste podľa neho najmä v letnej turistickej sezóne. "Nebol tu zavedený systém, autá parkovali živelne. Bol to nesúlad s dopravným značením," dodal.         

Obyvatelia a návštevníci kúpeľného mesta budú za parkovanie platiť od mája 2020.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2016
Hlavné mesto SR Bratislava zverejnilo návrh VZN k parkovacej politike
Hlavné mesto SR Bratislava zverejnilo návrh všeobecne záväzného nariadenia (ďalej VZN), ktorým sa môže zaviesť do praxe jednotná parkovacia politika v Bratislave.
viac
19.11.2017
Výstava fotografií odzrkadľuje pocity a nálady tvorcov
Tematickú výstavu fotografií pod názvom Svet mojimi očami pripravilo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a členky fotokrúžku PaSA Turčianske Teplice.
viac
22.03.2018
Dieťa v divadle 2018
TKS v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK organizuje regionálnu postupovú súťaž a prehliadku detskej dramatickej tvorivosti Dieťa v divadle 2018, ktorá sa uskutoční 28. marca 2018 o 8.30 h v Kultúrnom dome v Turčianskych Tepliciach. Spoluorganizátorom podujatia je mesto Turčianske Teplice.
viac
01.12.2018
Staronový primátor Turčianskych Teplíc zložil svoj sľub, spolu s ním i poslanci
Na primátorskú stoličku v Turčianskych Tepliciach opäť zasadol Igor Hus (nezávislý). Staronový primátor zložil v piatok na ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva svoj sľub, ten následne zložili i mestskí poslanci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %