Štvrtok 02.02.2023
Dnes má meniny 
Erika, Erik
°C
20.04.2022 12:35

Výstava Skvosty Aponiovskej knižnice predstaví vzácne exempláre kníh


Aponiovská knižnica.


Aponiovská knižnica oslávi desiate výročie svojho návratu do Oponíc výstavou exponátov zo svojich zbierok. Výstavu s názvom Skvosty Aponiovskej knižnice otvoria 27. apríla v oponickom kaštieli.


Návštevníci si budú môcť pozrieť viaceré vzácne historické knihy i dobovú korešpondenciu rodiny Aponiovcov. "Výstava obsahuje napríklad prácu gréckeho rečníka Isocrata z roku 1519, aktá pápežov, prvé tlače z obdobia reformácie i dielo Olympie Fulvie Moraty zo 16. storočia. Dnes nám to znie neuveriteľne, ale toto dielo je výnimočné už tým, že ho napísala žena," uviedol Správca Aponiovskej knižnice Ondrej Šomodi.

Súčasťou výstavy budú aj básne Michelangela Buonarotiho, spisy Galilea Galileiho a Isaaca Newtona. "Nebude chýbať tvorba Pietra Aretina, či dielo slávneho Giordana Bruna z roku 1585. K nim sa pridajú aj zaujímavé rukopisné knihy. Počas prehliadky návštevníkom predstavíme zdigitalizované tlače 16. storočia," doplnil Šomodi.

Ako pripomenul, Aponiovskú knižnicu založil gróf Anton Juraj Aponi v roku 1774 vo Viedni. "Ako milovník a zberateľ kníh ich vždy dôsledne vyberal a do nákupu investoval obrovské peniaze. Niektoré z nich nájdeme v Oponiciach dodnes. Rokmi knižnica zažila obdobia slávy i pádov, niekoľko sťahovaní a prešla rukami majiteľov, z ktorých nie všetkým išlo o jej zveľaďovanie. Po rokoch útrap sa Aponiovská knižnica vrátila na jeseň roku 2011 domov, do rodového kaštieľa Aponiovcov v Oponiciach, kde gróf Anton Aponi pre knižnicu nechal v polovici 19. storočia pristavať celé krídlo," dodal Šomodi.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.01.2018
Hľadá sa kniha roka PSK 2017
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v spolupráci s regionálnymi knižnicami finišuje so súťažou Kniha roka PSK 2017. Tituly, ktoré boli vydané v minulom roku a sú späté s regiónom, je možné nominovať do konca januára.
viac
27.09.2021
Oravská knižnica vystavuje historické a motorizované bicykle
Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne pozýva do konca októbra na výstavu replík historických a motorizovaných bicyklov zo zbierky Branislava Peničku s názvom Ako bolo predtým.
viac
07.06.2022
Výstavisko Expo Center Trenčín pozýva na výstavu AQUA
Výstavisko Expo Center Trenčín organizuje vo svojom areáli v dňoch 14.  –  15. 6. 2022 už 23. ročník medzinárodnej špecializovanej výstavy vodného hospodárstva, hydroenergetiky, ochrany životného prostredia, odpadového hospodárstva a rozvoja miest a obcí AQUA.
viac
25.10.2022
Aponiovská knižnica pripravuje pre návštevníkov nočné prehliadky
Nočné prehliadky spojené s divadelným predstavením ponúkne svojim návštevníkom Aponiovská knižnica v kaštieli v Oponiciach. Ako informoval správca knižnice Ondrej Šomodi, konať sa budú 25. a 26. novembra medzi 18. a 21. hodinou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.50 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.46 %