Na archívnej snímke predseda ZMOS Branislav Tréger.
Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska ako najreprezentatívnejšieho zástupcu 95 % miest a obcí na Slovensku apeluje na potrebu rýchleho a efektívneho prístupu k testovaniu obyvateľov.
Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s epidemiologickou situáciou a rastúcim náporom na zdravotníctvo apeluje na Vládu Slovenskej republiky, aby pružne a zodpovedne pristúpila k testovaniu obyvateľov.
Mnohé mestá a obce kontaktujú najväčšie združenie samospráv s tým, že v testovaní obyvateľov vidia jeden zo spôsobov, ako aktívne zasiahnuť, a tak minimalizovať obrovské riziká súvisiace s nekontrolovateľným šírením nebezpečného nového vírusu COVID – 19.
Samosprávy majú skúsenosti s viacerými kolami testovaní. O problémoch, ktoré ich sprevádzali poskytli dôležitú spätnú väzbu a informovali ozbrojené sily, krízové riadenie na okresnej aj národnej úrovni, rovnako ako Ústredný krízový štáb a príslušné ministerstvá. Preto očakávame, že eliminácia známych problémov a koordinovaná súčinnosť s mestami a obcami dokážu pomôcť pri ochranne toho najcennejšieho, zdravia a životov obyvateľov. Mestá a obce počas každého z doterajších testovacích kôl prejavili maximálnu súčinnosť a otvorene musíme konštatovať, že žiadne testovanie by bez mimoriadneho nasadenia samospráv nebolo možné.
Združenie miest a obcí Slovenska v tejto súvislosti konštatuje, že mestá a obce budú súčinné, ak štát, aj na základe doterajších skúseností a odstránením opakovaných nezrovnalostí, ktoré sprevádzali doterajšie testovania, čo najskôr preukáže svoju pripravenosť. Čísla z testovaní, ktoré každý deň sledujeme u nás nevyvolávajú paniku a snažíme sa byť rozvážni, ale znepokojuje nás, že situácia nie je riešená komplexne a systémovo. Podľa Združenia miest a obcí Slovenska dnes nie je čas na paniku, ale existuje priestor na pokračovanie spolupráce, v rámci ktorej spoločne zvrátime nepriaznivý vývoj. ZMOS zároveň pripomína, že miestna územná samospráva bola v doterajšej novodobej histórii Slovenska stále súčasťou riešení a nie tvorby problémov. Aj preto považujeme za prejav silného komunitného prístupu a spoločenskej zodpovednosti to, že štátu ponúkame súčinnosť a očakávame, že čo najskôr preukáže pripravenosť na náročný, ale nevyhnutný proces testovania obyvateľov.
Združenie miest a obcí Slovenska očakáva urýchlené, jasné a zrozumiteľné usmernenia, v rámci ktorých dokáže spolu so štátom byť oporou samosprávam a jej obyvateľom v mimoriadne náročnej situácii. Od štátu očakávame rozhodnutie o tom kedy a akým spôsobom bude možné distribuovať, logisticky nastaviť a vďaka zdravotníckemu personálu technicky a organizačne zo strany miest a obcí zabezpečiť testovanie obyvateľov.