Nedeľa 31.05.2020
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
26.03.2020 08:10

Vplyvom klimatických zmien budú problémami sucho a povodne


Ilustračná snímka: (tasr).


Hlavným problémom sa vplyvom klimatických zmien stane sucho. Druhým extrémom budú prívalové povodne. Tvrdí to Miloš Rusnák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied.


Prívalové povodne prídu nečakane a budú mať veľmi veľkú silu. „Často sa budú vyskytovať po dlhšom suchšom období, ktoré ovplyvní samotné koryto rieky tým, že vplyvom nedostatku vody dôjde k postupnému zarastaniu a zanášaniu korýt. Efekt povodne bude potom o to väčší,” vysvetľuje Rusnák. Dodáva, že obdobia sucha budú čoraz častejšie, intenzívnejšie a dlhšie.

Rusnák uvádza, že sa zvyšuje aj riziko nedostatku vody v slovenských riekach. „Postupne to môže viesť aj k vysychaniu korýt až do takej miery, že už počas určitého extrémneho obdobia nebude voda v koryte tiecť,” hovorí. Ohrozené sú podľa Rusnáka toky na južnom a juhozápadnom Slovensku. Sú to napríklad rieky Ipeľ a Rimava.

Taktiež sú ohrozené aj menšie toky, ktoré tečú v štrkových naplaveninách alebo v priepustných horninách. Rusnák priblížil, že V Tatrách alebo Slovenskom raji sú obdobia, keď voda z menších potokov zmizne a stratí sa v podloží. „Vyzerá to tak, že sa budeme musieť pripraviť na extrémne zrážky a s tým súvisí aj nárast prívalových povodní,” poznamenal Rusnák.

V obdobiach sucha sa budú musieť ľudia pripraviť na nedostatok vody a zníženie jej prietoku, čo ovplyvní vypúšťanie odpadových vôd a zníženie hladiny vody v studniach. Pri bleskových povodniach sa budú častejšie objavovať prívaly vody, bahna a iného materiálu. „Bleskové povodne sa teraz objavujú predovšetkým v okolí Myjavy, severného a severovýchodného Slovenska a v okolí Prievidze,” povedal Rusnák.

Podotkol, že „všetky predpovedné modely u nás, ale aj v zahraničí naznačujú, že sa musíme pripraviť na tieto extrémne udalosti, ktoré budú mať väčšiu intenzitu, ako aj častejšie opakovanie sa”.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.01.2017
Výmena skúseností európskych miest v adaptácii na zmenu klímy
V rámci iniciatívy Mayors Adapt dostalo 10 európskych miest možnosť vymeniť si svoje skúsenosti s adaptáciou na zmenu klímy formou programu City Twinning. Bratislava je medzi nimi a budúci týždeň privíta odborníkov z nemeckých Brém a holandského Arnhemu.
viac
16.03.2018
Investície proti suchu pomôžu zlepšiť životné prostredie, ale aj kvalitu života
Vláda schválila materiál H2ODNOTA JE VODA - Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody, ktorý je historicky prvým prierezovým dokumentom v uvedenej problematike. Jeho súčasťou sú opatrenia vo viacerých oblastiach a sektoroch.
viac
24.03.2020
Klimatické zmeny ovplyvnia množstvo a kvalitu vody v riekach
Klimatické zmeny ovplyvnia množstvo a kvalitu vody, ktorá prúdi v riekach. Vplyvom klimatických zmien dochádza aj k zmenám zrážok, ich rozdelenia, výparu a odtokových pomerov v povodí. Uviedol to Miloš Rusnák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
viac
12.05.2020
Správa o Agende 2030 pripomína rozpor pri riešení zadržiavania vody
Správa o dosiahnutých výsledkoch v národných prioritách implementácie Agendy 2030 pripomína rozpor v oblasti vodného hospodárstva pri riešení zadržiavania vody. Problém je medzi technickými a prírode blízkymi opatreniami v krajine.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %