Piatok 04.04.2025
Dnes má meniny 
Izidor
°C
12.05.2020 09:00

Správa o Agende 2030 pripomína rozpor pri riešení zadržiavania vody


Ilustračná snímka.


Správa o dosiahnutých výsledkoch v národných prioritách implementácie Agendy 2030 pripomína rozpor v oblasti vodného hospodárstva pri riešení zadržiavania vody. Problém je medzi technickými a prírode blízkymi opatreniami v krajine.


Správu o implementácii Agendy 2030 predložil do medzirezortného pripomienkového konania (MPK) Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Problémom je aj rozdelenie kompetencií medzi Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR, ktoré má na starosti vodné toky a vodné stavby a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré má na starosti poľnohospodársku a lesnú pôdu. „Tento problém sa ukázal ako zásadný aj pri podpore protipovodňových a adaptačných opatrení z Európskych investičných a štrukturálnych fondov, kde sa nepodarilo zabezpečiť synergiu a komplementaritu medzi operačným programom Kvalita životného prostredia a Programom rozvoja vidieka,”" konštatuje sa v materiáli.

Dopyt po vodozádržných opatreniach je podľa predkladateľov vysoký, čo znamená, že obce začínajú myslieť na riešenia dôsledkov zmeny klímy. „Stále však pretrváva nedostatok kvalifikovaných projektantov komplexných adaptačných opatrení,” poznamenali predkladatelia správy z ÚPVII. Ak sa chcú vodozádržné a adaptačné opatrenia realizovať, mal by sa novelizovať stavebný zákon vo vzťahu k územnému plánovaniu. Rovnako je dôležité vytvorenie technických noriem pri nakladaní so zrážkovými vodami.

Prioritu v adaptačných stratégiách predstavuje v súčasnosti sucho. V roku 2014 vyšla Adaptačná stratégia SR, ktorá problematiku sucha popisuje ako trend. V aktualizovanej verzii z roku 2018 boli na sucho zamerané komplexné opatrenia, ako revitalizácia biotopov pre udržanie vody v krajine či agro-environmentálno-klimatických schém.

MŽP v roku 2018 prijalo aj akčný plán Hodnota je voda. Materiál mal riešiť problematiku sucha na Slovensku. „Dokument je signálom, že sa adaptačná politika posúva smerom od úzkeho zamerania na protipovodňové opatrenia, smerom ku komplexnému hospodáreniu s vodou v krajine,” hovoria predkladatelia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.03.2020
Vplyvom klimatických zmien budú problémami sucho a povodne
Hlavným problémom sa vplyvom klimatických zmien stane sucho. Druhým extrémom budú prívalové povodne. Tvrdí to Miloš Rusnák z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied.
viac
26.07.2021
Výzva na finančnú pomoc: Klíma nás spája
Aj toto leto sme konfrontovaní s tým, ako veľmi nás doháňa klimatická kríza. Obrovské horúčavy, potom strašné dažde, záplavy s tragickými dôsledkami... Niekedy stačí na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny málo.
viac
18.07.2022
Do výzvy, ktorá má pomôcť zlepšiť situáciu s medveďmi, sa zapojilo 87 obcí
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR rozposlalo 360 obciam dotazník k situácii s medveďmi. Vyplnený dotazník späť poslalo 87 obcí.
viac
30.08.2022
Vodozádržné opatrenia do prírody vracajú milióny litrov vody
Košický samosprávny kraj (KSK) realizuje už štyri roky Program obnovy krajiny, a to aj prostredníctvom aktivít Dobrovoľníckeho centra Košického kraja. Krajskí dobrovoľníci vytvárajú dažďové záhrady a vodozádržné opatrenia, ktoré do prírody vracajú milióny litrov vody.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa