Sobota 31.10.2020
Dnes má meniny 
Aurélia
°C
05.11.2019 03:05

Voľby2020: Návrhy kandidátok musia strany podať do 1. decembra 2019


Parlamentné voľby 29. februára 2020


Politické strany musia podať návrh kandidačnej listiny do parlamentných volieb najneskôr do 1. decembra 2019. Vyplýva to zo zákona o podmienkach výkonu volebného práva.


V súvislosti s vyhlásením termínu volieb do Národnej rady (NR) SR, ktoré budú 29. februára 2020, o tom informovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe aj s ďalšími termínmi.       

"Lehota na podanie kandidátnej listiny sa končí uplynutím posledného dňa lehoty, teda v nedeľu 1. decembra 2019 o 24.00 h. Na kandidátne listiny, ktoré neboli doručené ustanoveným spôsobom, a na kandidátne listiny doručené po uplynutí tejto lehoty sa neprihliada," uvádza rezort. Strany totiž v zmysle zákona musia kandidátku predložiť 90 dní pred dňom konania sa volieb.       

Kandidátku musia politické subjekty doručiť elektronicky alebo listom zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Ponúknuť na nej môžu najviac 150 mien.       

Spolu s kandidátkou musia do 1. decembra podať aj zoznam členov najvyššieho orgánu strany v počte najmenej päťnásobku členov výkonného orgánu alebo zoznam členov strany rovnajúci sa najmenej dvojnásobku počtu kandidátov uvedených na kandidátnej listine. K obom musí byť pripojené aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie každého člena, ktorým potvrdzuje svoje členstvo v strane. "Pravosť podpisu musí byť úradne osvedčená," podotkol rezort.       

S kandidátkou musia politické subjekty v zmysle zákona predložiť komisii aj potvrdenie o uhradení volebnej kaucie vo výške 17.000 eur. Kaucia sa po voľbách vráti stranám, ktoré dostanú aspoň dve percentá hlasov, alebo tým, ktorých kandidátka nebola zaregistrovaná. "Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu," vysvetlil rezort.       

Podľa zákona štátna komisia "preskúmava predložené kandidačné listiny najneskôr 80 dní predo dňom konania sa volieb", zaregistrovať ich má najneskôr 70 dní pred voľbami. Oficiálne kandidujúce subjekty by tak mohli byť známe 21. decembra.       

Rezort upozorňuje aj na termíny spojené s tvorbou okrskových komisií. V tejto súvislosti pripomína, že politické strany, ktorých kandidátky boli zaregistrované, môžu delegovať jedného člena a jedného náhradníka do komisie. Oznámenie musia doručiť starostovi obce, primátorovi mesta alebo starostovi mestskej časti do 8. januára 2020 do 24.00 h.      

 V zmysle rozhodnutia predsedu parlamentu majú starostovia či primátori vytvoriť volebné okrsky a určiť volebné miestnosti do 29. novembra 2019.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2017
Dobrovoľní hasiči získajú možnosť čerpať dotácie z rezortu vnútra
Dobrovoľné hasičské zbory dostanú od júla možnosť uchádzať sa o dotácie od Ministerstva vnútra (MV) SR. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž 92 hlasmi schválili novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti tohto rezortu.
viac
22.05.2018
Regionálne školstvo bude naďalej financované aj rezortom vnútra
Regionálne školstvo naďalej nebude financované výlučne z kapitoly ministerstva školstva tak, ako tomu bolo do roku 2013. Poslanci NR SR v utorok nepodporili návrh SaS, ktorá chcela návrat k spôsobu financovania spred roka 2013.
viac
09.01.2020
ZMOS pripravuje rokovanie s politickými stranami
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje v tradícii rokovaní s politickými stranami pred parlamentnými voľbami. V polovici januára 2020 sa preto uskutoční rokovanie Predsedníctva ZMOS s predstaviteľmi politických subjektov, ktoré dlhodobo vykazujú preferencie nad hranicou zvoliteľnosti.
viac
05.08.2020
Pracovná skupina bude analyzovať riziká elektronického hlasovania vo voľbách
Na Ministerstve vnútra (MV) SR sa tvorí pracovná skupina, ktorá má posúdiť a analyzovať bezpečnostné riziká elektronického hlasovania vo voľbách do Národnej rady (NR) SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.88 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.28 %