Piatok 18.09.2020
Dnes má meniny 
Eugénia
°C
05.08.2020 10:55

Pracovná skupina bude analyzovať riziká elektronického hlasovania vo voľbách


Ilustračná snímka, zdroj: lejournal.cnrs.fr/articles/le-vote-electronique


Na Ministerstve vnútra (MV) SR sa tvorí pracovná skupina, ktorá má posúdiť a analyzovať bezpečnostné riziká elektronického hlasovania vo voľbách do Národnej rady (NR) SR.


Vyplýva to z uznesenia zo zasadnutia štátnej volebnej komisie zverejnenom na webe ministerstva. Prvé stretnutie skupiny by malo byť v septembri.     

Členom skupiny má byť aj predseda štátnej komisie Ladislav Orosz. "Obsah rokovania, diskusií a zloženie členov pracovnej skupiny je v prípravnej fáze," uviedla pre TASR Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Nešpecifikovala, aké riziká by mala skupina analyzovať.       

Vytvorenie pracovnej skupiny vyplýva zo záväzku z programového vyhlásenia vlády (PVV). Kabinet v ňom uviedol, že "po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne voliť všetci občania SR bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú".

Samuel Zubo z občianskeho združenia Srdcom doma povedal, že formulácia v programovom vyhlásení ich prekvapila. "Formulácia neobsahuje žiadny plán B. Ak by vláda nakoniec od elektronických volieb z bezpečnostných či iných dôvodov upustila, PVV neobsahuje žiadny spôsob, ktorým by umožnila voľbu zo zahraničia," priblížil pred časom pre TASR predstaviteľ združenia, ktoré presadzuje rozšírenie možnosti voliť zo zahraničia.       

Momentálne môžu Slováci voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady (NR) SR, a to poštou. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) prednedávnom naznačil, že hoci v programe vlády sa píše o elektronickom hlasovaní, možnosť voľby zo zahraničia by sa mohla rozšíriť o voľby na zastupiteľských úradoch. Dodal, že v prípade hlasovania cez internet môže byť vážnym problémom napríklad kupovanie hlasov. Výhodou elektronických volieb by bola podľa neho možnosť zaviesť ich pre všetky voľby naraz.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.10.2018
Na komunálne voľby vyčlenil rezort MV SR vyše 7 miliónov eur
Na zabezpečenie prípravy a vykonania volieb do orgánov samospráv Ministerstvo vnútra (MV) SR vyčlenilo sumu vo výške 7,46 milióna eur. Štatistickému úradu SR pripadne suma vo výške 1,42 milióna eur. TASR o tom v nedeľu informovalo ministerstvo vnútra.
viac
12.03.2019
Dlhšie čakacie doby počas prezidentských volieb v Petržalke
Ministerstvo vnútra SR upozorňuje voličov v Bratislave na možné dlhšie čakacie doby počas prezidentských volieb v Petržalke
viac
17.10.2019
Doplňujúce voľby starostov a poslancov sa 4. apríla 2020 budú týkať 14 obcí
Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia v sobotu 4. apríla 2020. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), ktoré je zverejnené na portáli právnych predpisov.
viac
05.11.2019
Voľby2020: Návrhy kandidátok musia strany podať do 1. decembra 2019
Politické strany musia podať návrh kandidačnej listiny do parlamentných volieb najneskôr do 1. decembra 2019. Vyplýva to zo zákona o podmienkach výkonu volebného práva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %