Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
24.03.2021 08:25

Vojnový cintorín na Háji Nicovô začali renovovať


Na snímke vojnový cintorín Háj – Nicovô v Liptovskom Mikuláši. Snímka zdroj: (tasr).


Na vojnovom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši sa tento týždeň začali stavebné práce. Obnovou prejdú hrobové miesta aj zelená pláň cintorína, na ktorom sú pochovaní príslušníci 1. československého armádneho zboru.


Pietne miesto má podľa primátora mesta Jána Blcháča aj zásluhou rekonštrukcie ambíciu stať sa Národným vojnovým cintorínom.

Šéf liptovskomikulášskej radnice pripomenul, že administratívna a technická príprava rekonštrukcie trvala približne päť rokov a začína sa v roku 60. výročia sprístupnenia areálu verejnosti. „Už pôvodné projekty pri vzniku areálu počítali s tým, že budú na cintoríne len kríže a zelená pláň, aj národné vojnové cintoríny vo svete sú bez klasických hrobových miest s obrubami. Práve obruby chceme odstrániť. Miesto bude vyzerať dôstojnejšie, plocha bude upravená a dobre udržiavateľná, pohľad na cintorín bude natrvalo hodný dôstojného miesta odpočinku hrdinov, ktorých nám budú pripomínať ponechané náhrobné kamene s ich menami,” uviedol Blcháč.

Po obnove bude mať areál charakter parkovej úpravy s prevahou trávnatej plochy, podoba vojnového cintorína však zostane zachovaná. Práce na hrobových miestach budú pracovníci robiť prevažne ručne, aby nenarúšali pietu priestranstva. „Použitie ľahkých mechanizmov a ich pohyb výlučne pomedzi hrobové miesta zabezpečí, aby stroje nezasahovali do samotných hrobov,” doplnila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Obnovu budú robiť len na povrchu, robotníci podľa hovorkyne nebudú zasahovať do hrobov, ani nijako manipulovať s pozostatkami. Čapčíková zdôraznila, že travertínové obruby na približne 1400 hroboch budú pracovníci rozoberať ručne. Ošetrené náhrobné kamene zakotvia do betónových pilótov a dôjde aj k prekrytiu koreňového systému stromov, ktoré sú nad úrovňou zeme. Rekonštrukcia bude finalizovať navážaním zeminy, úpravami pláne a vysiatím trávy.

Na realizáciu získalo mesto financie od ministerstva kultúry, projekt vyjde približne na 460 000 eur. Obnova hrobových miest a zelenej pláne by mala byť hotová do konca leta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.10.2020
Tri grácie chce radnica vrátiť na Námestie mieru
Súsošie Tri grácie, ktoré do roku 2016 zdobilo Námestie mieru v Liptovskom Mikuláši, čaká na opätovnú inštaláciu v depozitári mestského múzea.
viac
20.01.2021
Cintorín Vrbica by sa mal rozšíriť o kolumbárium
Cintorín Vrbica v Liptovskom Mikuláši by sa mal počas dvoch rokov rozšíriť o kolumbárium. Do ideovej architektonickej súťaže dodali ateliéry päť návrhov, vyhrali architekti Katarína Šiarniková a Juraj Šiarnik. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
29.05.2021
Vojnový cintorín Háj Nicovô prehľadávajú pyrotechnici
Vojnový cintorín Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši prehľadávajú pyrotechnici. Detekciu na pietnom mieste robia v súvislosti s nedávnym nálezom nevybuchnutého granátu - našli ho robotníci počas rekonštrukčných prác.
viac
28.08.2021
Na vojenskom cintoríne upravili hroby a zelenú pláň
Cintorín, ktorý sa týči nad Liptovským Mikulášom a je najväčším pohrebiskom príslušníkov 1. československého armádneho zboru nielen na území Slovenska, ale aj celého bývalého Československa, slávnostne posvätili a symbolicky sprístupnili v piatok 27. augusta 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %