Štvrtok 27.01.2022
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
15.02.2017 08:55

Vojnové hroby a pamätníky sú súčasťou kultúrneho dedičstva spoločnosti


Ilustračná snímka.


Starostlivosť a ochrana hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva je prirodzenou vlastnosťou každej civilizovanej spoločnosti. Nepochybne jej súčasťou sú aj vojnové hroby, pamätníky vojen, pietne symboly..


     Na slovensku sa nachádza viac ako tridsaťšesťtisíc evidovaných  vojnových hrobov, k čomu je treba prirátať aj štatisticky presne neevidované  symbolické miesta, pamätné tabule a rôzne pietne symboly. V ostatnom čase sme svedkami rôznych problémov v tejto oblasti. Ide predovšetkým o miestnu a vecnú príslušnosť z hľadiska  správy         a starostlivosti, dokumentácie, reštaurovanie, nevysporiadané vlastnícke vzťahy k pozemkom, náhrady škody spôsobenej extrémistami a vandalmi, ohlasovacej povinnosti subjektov, ktorým vznikla škoda, liknavý prístup Policajného zboru a ostatných orgánov činných v trestnom konaní a pod. Samotná neznalosť problematiky výrazne nahráva  extrémistom,  rôznym pseudoumelcom        a „ vykladačom“ našej histórie, ktoré  vyúsťujú až do  prejavov vandalizmu.

Viac v Obecných novinách č. 5-6/2017 na str. 20.

Autor: Jozef Petráš, podpredseda OblV SZPB Martin


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2017
Zachovanie dedičstva Goralov podporí spoločný mikroprojekt s Poľskom
Zachovať a zveľadiť kultúrne dedičstvo poľsko-slovenských Goralov je cieľom spoločného mikroprojektu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.
viac
08.10.2018
Liptáci po roku 1918 hromadne premenúvali, L. Mikuláš mal byť Masarykov
Udalosti roku 1918 sa podľa historických záznamov odohrávali v celom budúcom Československu relatívne podobne - ľudia v mestách s nadšením privítali vznik republiky, no mnohí ani presne nevedeli, o čo ide.
viac
08.06.2020
V lokalite Vysielač vo Veľkých Kostoľanoch bývali ľudia už v dobe kamennej
V lokalite Vysielač v obci Veľké Kostoľany vzniká nová obytná štvrť. Jej obyvatelia však nebudú prvými, ktorí si toto miesto vybrali pre život.
viac
11.11.2020
Mesto získalo 736 946 eur z nórskych fondov na opravu kaštieľa
Mesto Želiezovce získalo 736.946 eur z grantového mechanizmu EHP a Nórska na obnovu strechy a severovýchodného krídla kaštieľa v Želiezovciach. Potvrdila to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %