Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
26.02.2024 09:50

Vodohospodárske podniky zrealizujú obnovu mokradí v okolí Dunaja


Snímka zdroj: Slovenský vodohospodársky podnik


Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom zrealizuje obnovu mokradí lužných lesov v okolí rieky Dunaj. Získal na to grant 429.244 eur z Nórskeho finančného mechanizmu. SR tento projekt spolufinancovala sumou 75.749 eur zo štátneho rozpočtu.


 VV o tom informuje na sociálnej sieti. Projekt má za cieľ zlepšiť stav a obnovu prirodzených biotopov mokradí lužných lesov v ramennej sústave Dunaja, v oblastiach Bačianskeho, Bodického a Gabčíkovského ramena. Územia sú súčasťou európskeho významu Dunajské luhy. "Výsledkom projektu bude obnova biotopov, prebudovanie dvoch línií prehrádzok, vďaka ktorým sa v oblasti zvýši prietok rieky, dosiahne sa vyššia dynamika zmien hladiny a navyše bude možné prietok regulovať a zabezpečiť tak lepšiu distribúciu a zásoby vody," priblížili vodohospodári.        

 Aktivity v tejto súvislosti sa začali vo februári 2022 a ukončené budú v apríli tohto roka.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2016
Ochranári vrátili vodu do vyschnutého koryta Čiližského potoka
Vďaka revitalizácii Čiližského potoka ochranári znovu vrátili vodu do jeho 33,5 kilometrov dlhého koryta, z ktorého takmer dve tretiny boli ešte donedávna úplne suché.
viac
23.11.2020
Granty EHP a Nórska: Nové výzvy v rámci programu „SK-klíma“
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, ako Správca programu „SK-Klíma - zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy“ informuje o výzvach a programu SK-Klíma, ktoré plánuje vyhlásiť v decembri 2020.
viac
02.02.2021
Pri obci Klížská Nemá uskutočňujú úpravy pre obnovu mokradí
Pri obci Klížská Nemá v okrese Komárno sa momentálne uskutočňujú terénne úpravy pre rozsiahlu obnovu mokradí. Ochranári a vodohospodári pracujú na napojení mokradí naspäť na Dunaj formou prepojovacieho ramena v dĺžke približne 170 metrov.
viac
20.07.2021
Pri záplavovej vlne na Dunaji sa zvýrazňuje význam lúk v inundačnom území
Záplavová vlna, ktorá kulminovala v predchádzajúcich hodinách v hornej časti slovenského toku Dunaja, zvýraznila aj význam Devínskeho jazera, územia európskeho významu v nive rieky Moravy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %