Ambrózia.
Kým v týchto dňoch na celom území Slovenska v ovzduší dominuje ešte peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy, peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval už len nízke koncentrácie.
„Peľ inváznej paliny dosiahol vysoké denné koncenrácie na celom území. Najvyššie denné koncentrácie peľu paliny zachytila monitorovacia stanica v Žiline, v Trnave a v Banskej Bystrici. Peľ pŕhľavy vo vyšších koncentráciách zachytili v Banskej Bystrici , v Žiline a v Bratislave. Najvyššie denné koncentrácie ďalšej vysoko alergizujúcej inváznej rastliny- ambrózie, zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici v denných koncentráciách, a v Nitre. Denné koncentrácie peľu ambrózie postupne narastajú,“ konštatuje k aktuálnej peľovej situácii RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
V ovzduší sa ešte vyskytoval v nízkych koncentráciách peľ chmeľu, astrovitých, mrkvovitých, mrlíkovitýchrastlín, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Lokálny pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší bol spôsobený zrážkami a búrkovou činnosťou, kedy však do vysokých hladín vystúpili koncentrácie spór húb.
V najbližších dňoch predpokladá RNDr. Lafférsová vysoké denné koncentrácie peľu paliny, sprevádzané vysokými koncentráciami peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy.
Peľová sezóna tráv definitívne skončila a ich peľ sa bude vyskytovať v ovzduší už len v nízkych koncentráciách až do jesene. Pribúdať bude aj peľ ambrózie, ktorý väčšinou prvý vrchol peľovej sezóny dosahuje v posledných augustových dňoch.
V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude vyskytovať peľ skorocelu, štiavu, chmeľu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých rastlín. Denné koncentrácie spór húb (plesní) dosiahnu veľmi vysoké hladiny. Lokálny pokles denných koncentrácií peľu môžu spôsobiť zrážky alebo búrková činnosť.