Breza previsnutá (Betula pendula).
Pomaly sa rozbieha peľová sezóna brezy, najsilnejšieho alergénu tohto obdobia.
„Druhové spektrum peľu v ovzduší ostáva nezmenené. Peľ jelše a liesky dosiahol vysoké hladiny len na strednom a východnom Slovensku. Pomaly sa rozbieha peľová sezóna brezy, najsilnejšieho alergénu tohto obdobia. V Bratislave dosiahol jej peľ už vysokú dennú koncentráciu - 220 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Na ostatnom území Slovenska sa peľ brezy vyskytoval zatiaľ v alergologicky nevýznamných koncentráciách. Vo veľmi vysokých koncentráciách zachytili monitorovacie stanice aj peľ topoľa a jaseňa,“ uviedla to na margo aktuálnej peľovej situácie v SR RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Dodala, že najvyššie hladiny peľu topoľa v ovzduší zachytila monitorovacia stanica v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach. Peľ jaseňa dosiahol najvyššie denné koncentrácie v Bratislave a v Banskej Bystrici. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ drevín z čeľadí cyprusovitých- tisovitých, peľ topoľa, jaseňa, vŕby, javora, duba, hrabu a brestu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.
Peľová sezóna jelše a liesky na Slovensku pomaly končí. Pre tieto a nasledujúce dni na strednom a východnom Slovensku ešte môžeme očakávať alergologicky významné koncentrácie ich peľu. Stúpajúcu tendenciu majú však denné koncentrácie peľu topoľa, jaseňa, vŕby, javora, hrabu, duba a brestu. Odborníci predpokladajú výraznejší nárast denných koncentrácií peľu brezy na celom území Slovenska. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a nočným ochladením.