Nedeľa 28.05.2023
Dnes má meniny 
Viliam
°C
27.04.2023 04:15

Peľová sezóna brezy sa naplno rozbehla, ostane najsilnejším alergénom


Ilustračná snímka.


V uplynulom týždni sa na území Slovenska naplno rozbehla peľová sezóna brezy. V ovzduší dominoval aj peľ hrabu a jaseňa, práve breza však ostane najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších týždňov.


Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Denné koncentrácie vyššie ako tisíc peľových zŕn v metri kubickom (m³) vzduchu dosahoval peľ brezy na celom území Slovenska. Najvyššie hodnoty zachytila monitorovacia stanica v Žiline, a to 5420 peľových zŕn v m³ vzduchu, nasledujú Banská Bystrica (3066), Košice (1557) a Trnava (1181).

"Peľ jaseňa a hrabu dosahoval vyššie hladiny najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. Peľ jaseňa dosiahol najvyššie denné hladiny v Žiline a Banskej Bystrici. Peľ hrabu dosiahol najvyššie koncentrácie v Košiciach a Banskej Bystrici. Peľ ostatných drevín sa vyskytoval v ovzduší v stredných a nižších hladinách," uviedla Lafférsová. Ako dodala, všetky monitorovacie stanice zachytili vo veľmi nízkych koncentráciách už aj peľ tráv z čeľade lipnicovitých.

Na celom území Slovenska bude naďalej v najbližších týždňoch pokračovať peľová sezóna brezy, ktorá ostane najsilnejším a najvýznamnejším alergénom v ovzduší. Denné koncentrácie peľu hrabu a jaseňa budú mať klesajúcu tendenciu. Postupné oteplenie však prinesie celkový nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší a ďalšie rozširovanie druhového spektra peľu.

"Pribúdať bude peľ tráv z čeľade lipnicovitých a spolu s ním aj peľ ďalších bylín. V ovzduší sa bude ešte vyskytovať peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, topoľa, vŕby, javora, duba, buka, smrekovca a ďalších ihličnanov," priblížila Lafférsová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.04.2020
Príroda sa ponáhľa, už je tu aj peľ lipnicovitých tráv
Druhové spektrum peľu v ovzduší sa v minulom týždni rozšírilo o peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v teplejších oblastiach Slovenska aj o peľ pŕhľavovitých rastlín. Peľová sezóna brezy prešla svojim vrcholom, ale naďalej dosahovala veľmi vysoké denné koncentrácie na väčšine územia.
viac
09.06.2022
Peľová sezóna brezy sa skončila, v ovzduší pribúda peľ bylín
Peľová sezóna brezy sa skončila a v ovzduší postupne pribúda peľ bylín. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
24.06.2022
Peľ tráv a pŕhľavy sú dominantné v ovzduší aj naďalej
Peľ tráv spolu s peľom pŕhľavy majú dominantné zastúpenie v ovzduší aj naďalej. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
12.08.2022
Najsilnejšími alergénmi tohto týždňa sú palina a invázna ambrózia
Dominantné zastúpenie v ovzduší si udržiava peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %