Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
16.05.2022 08:25

Peľ brezy, duba či buka dominoval, súvisia s tým žlté povlaky


Dub letný.


Peľ brezy, hrabu, duba, buka a ihličnanov z čeľade borovicovitých dominoval v uplynulých dňoch na celom území Slovenska.


Peľ brezy najmä pričinením vetra a ním transportovaného peľu dosahoval veľmi vysoké koncentrácie vo všetkých regiónoch. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podľa nej vysoké koncentrácie peľu ihličnanov, buka, duba a miestami hrabu, čiže druhov, ktoré majú veľké peľové zrná, prispeli k tvorbe žltých povlakov na autách, parapetoch okien či okrajoch mlák.

"Denné koncentrácie peľu brestu, vŕby a topoľa sa pohybovali už len v nízkych hladinách. Vysoké denné koncentrácie peľu hrabu, buka a duba v ovzduší zaznamenali najmä monitorovacie stanice na strednom, severnom a východnom Slovensku. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých pribúda zatiaľ len pozvoľna a nedosahuje ešte alergiologicky významné denné koncentrácie," konštatovala Lafférsová.

Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Žiline, Banskej Bystrici a v Košiciach. Alergiologicky významné denné koncentrácie dosiahne peľ brezy v ovzduší najmä v chladnejších oblastiach Slovenska. Peľ duba a buka môže mať vyššie hladiny na severnom, strednom a východnom Slovensku.

Peľ ihličnanov vo forme žltých povlakov sa bude vyskytovať vo väčších množstvách na autách, parapetoch alebo okrajoch mlák na väčšine územia.

Dostatok vlahy a oteplenie prinesie výraznejší nástup peľovej sezóny tráv z čeľade lipnicovitých i v chladnejších regiónoch. Ako tvrdí Lafférsová, to bude počas pár týždňov najvýznamnejším a najsilnejším alergénom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.04.2020
Príroda sa ponáhľa, už je tu aj peľ lipnicovitých tráv
Druhové spektrum peľu v ovzduší sa v minulom týždni rozšírilo o peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v teplejších oblastiach Slovenska aj o peľ pŕhľavovitých rastlín. Peľová sezóna brezy prešla svojim vrcholom, ale naďalej dosahovala veľmi vysoké denné koncentrácie na väčšine územia.
viac
06.06.2022
Alergikov v týchto dňoch potrápi peľ tráv na celom území Slovenska
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých.
viac
09.06.2022
Peľová sezóna brezy sa skončila, v ovzduší pribúda peľ bylín
Peľová sezóna brezy sa skončila a v ovzduší postupne pribúda peľ bylín. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
24.06.2022
Peľ tráv a pŕhľavy sú dominantné v ovzduší aj naďalej
Peľ tráv spolu s peľom pŕhľavy majú dominantné zastúpenie v ovzduší aj naďalej. Informovala o tom Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %