Streda 03.06.2020
Dnes má meniny 
Karolína
°C
30.04.2020 09:30

Príroda sa ponáhľa, už je tu aj peľ lipnicovitých tráv


Ilustračná snímka.


Druhové spektrum peľu v ovzduší sa v minulom týždni rozšírilo o peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v teplejších oblastiach Slovenska aj o peľ pŕhľavovitých rastlín. Peľová sezóna brezy prešla svojim vrcholom, ale naďalej dosahovala veľmi vysoké denné koncentrácie na väčšine územia.


„Vysoké denné koncentrácie dosahoval aj peľ duba a buka. Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Žiline a v Košiciach. Najvyššie denné koncentrácie peľu buka zachytila monitorovacia stanica v Žiline, až 1 138 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, ale aj v Banskej Bystrici a v Košiciach. Klesli denné koncentrácie peľu jaseňa i hrabu. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ drevín z čeľadí cyprusovitých- tisovitých, peľ vŕby, javora, smrekovca, orecha, platanu a brestu. Monitorovacie stanice v Bratislave a Banskej Bystrici však už zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých,“ zdôraznila RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Dodala, že spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium dosahovali len nízke koncentrácie.  

Breza prešla vrcholom peľovej sezóny, ale kvitne ešte na celom území Slovenska. Peľ brezy je momentálne najsilnejším a najvýznamnejším alergénom, ale pomaly sa k nemu začne pridávať peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý postupne zaujme jeho miesto na ďalšie týždne. „Očakávame, že peľ brezy bude ešte dosahovať vysoké denné koncentrácie najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. V Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska predpokladáme opäť mierny pokles denných hladín peľu brezy, ktoré sa ešte udržia v alergologicky významných koncentráciách,“ konštatovala RNDr. Lafférsová. V ovzduší sa okrem peľu brezy bude vyskytovať peľ topoľa, jaseňa, vŕby, javora, hrabu, duba, buka, orecha, platanu, brestu a pŕhľavovitých rastlín. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný najmä nočným ochladením a lokálne zrážkovou činnosťou.

Autor: (Mária TOLNAYOVÁ, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.06.2017
Vo vzduchu je agresívny peľ lipnicovitých tráv a menej alergizujúcej pŕhľavy
V uplynulom týždni dominoval najvýznamnejší alergén tohto obdobia - peľ tráv z čeľade lipnicovitých a peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých – jedle, smreka, borovice už výraznejšie poklesli aj na strednom a severnom Slovensku.
viac
27.02.2020
Na celom území Slovenska sa očakávajú až veľmi vysoké koncentrácie peľu
V uplynulom týždni na celom území Slovenska dominoval peľ jelše a liesky – prvých najsilnejších alergénov jarných mesiacov. Najvyššie hladiny peľu v ovzduší zaznamenala monitorovacia stanica v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline a v Trnave.
viac
27.03.2020
Peľová sezóna jelše a liesky pomaly končí, pribúda však peľ brezy
Pomaly sa rozbieha peľová sezóna brezy, najsilnejšieho alergénu tohto obdobia.
viac
02.06.2020
Letné turistické autobusy sú opäť v akcii
S príchodom novej letnej sezóny a postupne odznievajúcimi obmedzeniami štartuje aj tento rok populárny Cyklobus. Rovnako ako minulú sezónu vás zavezie do obľúbených destinácií v okolí Banskej Bystrice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.92 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %