Ilustračná snímka.
Druhové spektrum peľu v ovzduší sa v minulom týždni rozšírilo o peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v teplejších oblastiach Slovenska aj o peľ pŕhľavovitých rastlín. Peľová sezóna brezy prešla svojim vrcholom, ale naďalej dosahovala veľmi vysoké denné koncentrácie na väčšine územia.
„Vysoké denné koncentrácie dosahoval aj peľ duba a buka. Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Žiline a v Košiciach. Najvyššie denné koncentrácie peľu buka zachytila monitorovacia stanica v Žiline, až 1 138 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, ale aj v Banskej Bystrici a v Košiciach. Klesli denné koncentrácie peľu jaseňa i hrabu. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ drevín z čeľadí cyprusovitých- tisovitých, peľ vŕby, javora, smrekovca, orecha, platanu a brestu. Monitorovacie stanice v Bratislave a Banskej Bystrici však už zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých,“ zdôraznila RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Dodala, že spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium dosahovali len nízke koncentrácie.
Breza prešla vrcholom peľovej sezóny, ale kvitne ešte na celom území Slovenska. Peľ brezy je momentálne najsilnejším a najvýznamnejším alergénom, ale pomaly sa k nemu začne pridávať peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý postupne zaujme jeho miesto na ďalšie týždne. „Očakávame, že peľ brezy bude ešte dosahovať vysoké denné koncentrácie najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. V Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska predpokladáme opäť mierny pokles denných hladín peľu brezy, ktoré sa ešte udržia v alergologicky významných koncentráciách,“ konštatovala RNDr. Lafférsová. V ovzduší sa okrem peľu brezy bude vyskytovať peľ topoľa, jaseňa, vŕby, javora, hrabu, duba, buka, orecha, platanu, brestu a pŕhľavovitých rastlín. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný najmä nočným ochladením a lokálne zrážkovou činnosťou.