Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
27.02.2020 03:00

Na celom území Slovenska sa očakávajú až veľmi vysoké koncentrácie peľu


Peľ liesky je jedným z najsilnejších alergénov v jarných mesiacoch. Snímka zdroj: (pixabay.com).


V uplynulom týždni na celom území Slovenska dominoval peľ jelše a liesky – prvých najsilnejších alergénov jarných mesiacov. Najvyššie hladiny peľu v ovzduší zaznamenala monitorovacia stanica v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline a v Trnave.


Peľ liesky dosiahol najvyššie koncentrácie v Žiline, v Košiciach, v Banskej Bystrici a v Bratislave. Okrem peľu jelše a liesky sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ drevín z čeľadí cyprusovitých - tisovitých, ktorý v Bratislave dosiahol v nedeľu (23. 2.) dennú koncentráciu až 5 725 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, ale na ostatnom území dosahoval len nízke koncentrácie. V menších množstvách sa ešte v ovzduší vyskytoval peľ topoľa, jaseňa a brestu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali len nízke hladiny.  

Ako konštatuje RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR, peľová sezóna jelše sa prudko rozbehla na celom území Slovenska a na väčšine územia ešte môžeme očakávať vysoké až veľmi vysoké koncentrácie peľu v ovzduší.

„Vysoké denné koncentrácie peľu liesky predpokladáme najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku, v teplejších oblastiach budú mať hladiny peľu liesky klesajúcu tendenciu, ale stále sa môžu vyskytovať v alergologicky významných koncentráciách. Denné koncentrácie peľu topoľa, jaseňa a brestu môžu výraznejšie narastať najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Veľmi vysoké koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovitých a tisovitých očakávame najmä v Bratislave“, konštatuje RNDr. Lafférsová. Dodáva, že pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a nočným ochladením.

Autor: (Mária TOLNAYOVÁ, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2016
120. výročie príchodu prvého vlaku
Nostalgické jazdy parným vlakom do Veľkých Bielic a späť budú hlavným lákadlom osláv 120. výročia od príchodu prvého vlaku na hornú Nitru, ktoré sa konajú v sobotu 14. mája 2016.
viac
03.08.2017
Dobiť baterky môžete už aj v Považskej Bystrici za menej ako pol hodinu
Od roku 2015 počet áut na elektrický pohon na slovenských cestách stúpol takmer 3,5-násobne. Kvalitu cestovania elektromobilom ovplyvňuje infraštruktúra nabíjacích staníc. Jedna z nich – univerzálna a rýchlonabíjacia – funguje v centre Považskej Bystrice. Onedlho k nej v kraji pribudnú ďalšie dve.
viac
28.01.2018
Po Bratislave už jazdia prvé elektrobusy
Do vozidlového parku Dopravného podniku Bratislava sú už dodávané postupne v zmysle harmonogramu prvé elektrobusy. Celkovo ich bude 18 a v premávke budú všetky do júna 2018.
viac
27.03.2020
Peľová sezóna jelše a liesky pomaly končí, pribúda však peľ brezy
Pomaly sa rozbieha peľová sezóna brezy, najsilnejšieho alergénu tohto obdobia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %