Peľ liesky je jedným z najsilnejších alergénov v jarných mesiacoch. Snímka zdroj: (pixabay.com).
V uplynulom týždni na celom území Slovenska dominoval peľ jelše a liesky – prvých najsilnejších alergénov jarných mesiacov. Najvyššie hladiny peľu v ovzduší zaznamenala monitorovacia stanica v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline a v Trnave.
Peľ liesky dosiahol najvyššie koncentrácie v Žiline, v Košiciach, v Banskej Bystrici a v Bratislave. Okrem peľu jelše a liesky sa v ovzduší vyskytoval ešte peľ drevín z čeľadí cyprusovitých - tisovitých, ktorý v Bratislave dosiahol v nedeľu (23. 2.) dennú koncentráciu až 5 725 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, ale na ostatnom území dosahoval len nízke koncentrácie. V menších množstvách sa ešte v ovzduší vyskytoval peľ topoľa, jaseňa a brestu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali len nízke hladiny.
Ako konštatuje RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR, peľová sezóna jelše sa prudko rozbehla na celom území Slovenska a na väčšine územia ešte môžeme očakávať vysoké až veľmi vysoké koncentrácie peľu v ovzduší.
„Vysoké denné koncentrácie peľu liesky predpokladáme najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku, v teplejších oblastiach budú mať hladiny peľu liesky klesajúcu tendenciu, ale stále sa môžu vyskytovať v alergologicky významných koncentráciách. Denné koncentrácie peľu topoľa, jaseňa a brestu môžu výraznejšie narastať najmä v teplejších oblastiach Slovenska. Veľmi vysoké koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovitých a tisovitých očakávame najmä v Bratislave“, konštatuje RNDr. Lafférsová. Dodáva, že pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a nočným ochladením.