Nedeľa 13.06.2021
Dnes má meniny 
Anton
°C
24.11.2020 12:40

Vláda schválila refundáciu vykonaných záchranných prác v gudrónovej jame


Gudrónová jama.


Dve gudrónové jamy medzi obcami Lopej a Predajná, vznikli ako pozostatok spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová. Ide o enviromenálnu záťaž, ktorá vznikla v sedemdesiatych rokoch a gudrónové jamy sú už celé desaťročia plné toxického odpadu.


Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje pretečenie kontaminovanej vody a to najmä v období prívalových dažďov alebo topiaceho sa snehu.

Práve začiatkom roka výdatná zrážková činnosť v tejto oblasti spôsobila stúpnutie hladiny vody v gudrónovej jame, ktorá mohla pretiecť a kontaminovať okolitý terén. Tento stav môže mať katastrofálne dopady na životné prostredie, preto v marci 2020 starostka obce Predajná vyhlásila mimoriadnu situáciu. Po vykonaní obhliadky so zástupcami obce a zástupcami spoločností, ktoré zabezpečujú geologické a enviromentálne služby, objednala záchranné práce, ako realizáciu krízových opatrení pre zníženie hladiny v jednej z gudrónovych jám. Voda z jamy Predajná I. bola prečerpaná do jamy Predajná II., v ktorej bola ešte voľná kapacita. Keďže išlo o záchranné práce počas mimoriadnej situácie, obec mohla požiadať o refundáciu nákladov, ktoré vláda schválila 19.novembra 2020 vo výške 19 092,43 Eur.

Celkové riešenie enviromentálnej záťaže je v rukách ministerstva životného prostredia.

Autor: (MV SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.10.2019
Záchranné práce na hrade Dobrá Voda pokračovali aj v roku 2019
Projekt záchrany hradu Dobrá voda, ktorý podporuje Ministerstvo kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom, pokračoval aj v roku 2019. Informoval o tom Martin Slezák z občianskeho združenia Renova.
viac
24.07.2020
Vodu zo studní v okolí Istrochemu RÚVZ neodporúča používať
Voda z individuálnych studní v lokalitách Mierová kolónia a Nobelova ulica v bratislavskom Novom Meste pri bývalej Dimitrovke (Istrochem) je dlhodobo nevhodná na pitie a osobnú hygienu, neodporúča sa ňou zalievať ani záhradky s konzumnou zeleninou a ovocím.
viac
05.08.2020
Mesto Prešov uhradí oprávnené náklady na záchranné práce na Mukačevskej ulici
Mesto Prešov pristúpi k úhrade nákladov spojených so záchrannými prácami vykonanými po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Faktúru od spoločnosti Matijka, s .r. o., radnica preplatí len do výšky uznanej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline.
viac
08.06.2021
MŽP vyhlási nové verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v Predajnej
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zrušilo verejné obstarávanie na sanáciu gudrónových jám v obci Predajná v okrese Brezno. V najbližšom čase vyhlási nové.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.60 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %