Ilustracia - logo
OP Efektívna verejná správa zaviedol v programovom období 2014 - 2020 nový prvok do správy eurofondov. Po dohode s EKvypĺňajú všetky verejné inštitúcie uchádzajúce sa o zdroje reformný zámer. Vďaka tomuto dokumentu sa o pripravovaných reformách, ešte pred ich schválením, dozvie aj verejnosť.
Viac transparentnosti vďaka reformným zámerom
Nadácia Zastavme korupciu vo svojej anylýze o eurofondoch označila reformné zámery za príklad dobrej praxe, ocenila ich konkrétnosť a pridanú hodnotu. Tento prvok vnáša viac transparentnosti do pripravovaných reforiem a odborná aj laická verejnosť môže o týchto iniciatívach verejne diskutovať ešte pred spustením samotného eurofondového procesu. Formulár reformného zámeru má logickú štruktúru. Predkladateľa núti vysvetliť plánované výsledky svojej reformnej iniciatívy. Ministerstvá a iné verejné orgány v reformných zámeroch popisujú problémové oblasti, kde zdôvodňujú opodstatnenosť investície. Popisujú ciele, jednotlivé aktivity a musia tiež zadefinovať aj spôsob, akým sa bude merať úspešnosť týchto reforiem. V neposlednom rade sa v predkladaných reformných zámeroch udávajú aj sumy alokované na jednotlivé projekty. „Zavedením reformného zámeru sme vytvorili nástroj, ktorý nám lepšie umožňuje posúdiť kvalitu, efektívnosť jednotlivých projektov a ich prínos pre spoločnosť a občana. Vďaka sumám uvedeným v jednotlivých reformných zámeroch vieme posúdiť finančnú adekvátnosť týchto reformných plánov,“ konštatuje podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák.
Prepojenie dvoch operačných programov
Prostredníctvom reformných zámerov sa koordinujú a prepájajú projekty, ktoré majú zvýšiť kvalitu verejnej správy na Slovensku a sú financované z dvoch operačných programov. Reformné zámery sú povinné pri všetkých národných projektoch financovaných z operačného programu Efektívna verejná správa a tiež pre všetky projekty spadajúce pod tri špecifické ciele v rámci prioritnej osi 7 operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Práve operačný program Integrovaná infraštruktúra má prispieť k rozvoju eGovernmentu na Slovensku. Povinnosť vyplniť reformný zámer sa vzťahuje na všetky iniciatívy spadajúce pod špecifické ciele, ktoré majú zlepšiť eGovernment, služby pre občanov, podnikateľov a prispieť k modernizácii a racionalizácii verejnej správy. Povinnosť vyplniť reformné zámery vyplýva z oficiálnej prílohy oboch operačných programov, ktoré schválila Európska komisia.
Dôkladnejšia príprava reforiem
V tomto programovom období sa kladie väčší dôraz na kvalitu pripravovaných reforiem, ktoré majú zlepšiť sektor verejnej správy na Slovensku. Reformné zámery existujú približne jeden a pol roka a doposiaľ bolo schválených 22 reformných iniciatív. Cieľom týchto reformných zámerov je zvýšenie kvality služieb poskytovaných verejnou správou, zefektívnenie súdneho systému na Slovensku, podpora tvorby analytických centier na ministerstvách, čím sa zvýši kvalita tvorby verejných politík, zlepšenie a zjednodušenie podnikateľského prostredia a lepšie využitie verejných financií. O reformných zámeroch rozhoduje hodnotiaca komisia zložená z rôznych zástupcov verejných inštitúcií. „Povinnosť vypracovať reformné zámery vytvára pozitívny tlak na kvalitu projektov vo verejnej správe. Niektoré inštitúcie vyhodnotia, že ich iniciatíva nemá požadovanú kvalitu a rozhodnú sa svoje reformné zámery prepracovať alebo nepredložiť,“ vysvetľuje riaditeľ operačného programu Efektívna verejná správa Samuel Arbe. Tento systém je dobrou správou pre občanov, ktorí sa v najbližších rokoch môžu tešiť na kvalitnejšiu a efektívnejšiu verejnú správu.
Viac o reformných zámeroch a pripravovaných reformách sa dozviete na http://www.minv.sk/?opevs-reformne-zamery.