Piatok 14.05.2021
Dnes má meniny 
Bonifác
°C
26.04.2021 07:45

Verejnosť sa môže zapojiť do projektu Milión stromov pre Slovensko


Na snímke zľava predseda PEFC Slovensko František Štulajter, generálny riaditeľ Lesov SR Tomáš Čuka a predseda občianskeho združenia Moje Slovensko Michal Halabuk po vysadení prvého stromu. Snímka zdroj: (tasr).


Príroda na Slovensku by mala do budúcna podstatne ozelenieť. Zlepšiť biodiverzitu lesov prostredníctvom výsadby drevín bude môcť verejnosť v rámci projektu Milión stromov pre Slovensko pod záštitou občianskeho združenia (OZ) Moje Slovensko, Lesov SR a nezávislého združenia PEFC Slovensko.


Projekt oficiálne spustili v sobotu v areáli poľovníckeho kaštieľa v Nemšovej. Hlavnou myšlienkou projektu je podpora biodiverzity, obnova lesov a zvyšovanie ich ekologickej stability v spolupráci s verejnosťou.      

Popudom pre podporu aktivity bola pre OZ Moje Slovensko absencia koordinovanej výsadby stromov, uviedol jeho predseda Michal Halabuk. Projekt podľa neho oficiálne otvorili v sobotu výsadbou prvých 40 stromov v areáli kaštieľa, kde pribudlo ešte ďalších 15, partnerov aktivity čaká približne ešte desať výsadieb.

„Vysadiť strom si bude môcť úplne každý, záujemcovia sa budú môcť prihlásiť cez našu webovú stránku, ktorú po akcii spustíme. Prihlásiť sa budú môcť na konkrétne výsadby, ktoré sa budú po Slovensku realizovať,” doplnil Halabuk.

Výsadba rôznych druhov drevín sa bude podľa neho týkať lokalít, ktoré pre túto aktivitu ponúkli Lesy SR, okrem iného pôjde o Sobrance či Palárikovo. „Čo sa týka počtu stromčekov, veríme, že celú akciu budeme robiť dovtedy, kým nevysadíme milión stromov,” deklaroval.

„Dobrovoľníci majú záujem prispieť k výsadbe lesných drevín na Slovensku. Vnímam veľmi pozitívne, keď verejnosť dá týmto spôsobom najavo, že pozitívne vníma lesy a lesníctvo,” skonštatoval generálny riaditeľ Lesov SR Tomáš Čuka. Dobrovoľníci budú sadiť dreviny podľa neho na pozemkoch pod odbornou kuratelou Lesov SR.

Partneri projektu pripravili aj personalizované výsadby, v rámci ktorých viacerí ľudia zapojení do projektu vysadia svoje stromy pri zdôraznení myšlienky ich zachovania pre ďalšie generácie.

Odbornú záštitu nad projektom v otázke biodiverzity bude zabezpečovať PEFC Slovensko, ktorá spravuje národnú certifikačnú schému týkajúcu sa štandardov trvalo udržateľného lesa. „Našou úlohou je v plnej miere podporiť novú mladú generáciu, aby nepozerala na les ako na fabriku na výrobu dreva, ale ako naň pozerali historické generácie pred nami. Že les je fabrika, ktorá slúži na udržanie a zlepšovanie všetkých funkcií, ktoré človeku dáva,” dodal predseda PEFC Slovensko František Štulajter.

Partneri projektu podpísali i memorandum o spolupráci, podľa Čuku má byť dokument deklaráciou toho, že dokážu spolupracovať a ide im o odbornú vec, ktorá spája odborné a dobrovoľnícke aktivity.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
22.12.2016
V tomto roku lesníci zasadili takmer 15 miliónov stromčekov
Štátny podnik Lesy SR ukončil začiatkom decembra jesennú obnovu lesa, pri ktorej vysadil viac ako 1,7 milióna sadeníc lesných drevín.
viac
25.02.2020
Platforma Moje Slovensko chce s Lesmi SR vysadiť milión stromov navyše
Milión stromčekov navyše oproti pôvodnému plánu vysadí v tomto roku štátny podnik Lesy SR v spolupráci s platformou Moje Slovensko.
viac
27.10.2020
Verejnosť najviac zaujal projekt oddychovej zóny vo Veľkom Šariši
Ľudia z celého Slovenska hlasovaním rozhodli o projekte, ktorý získal v rámci grantového programu Šariš ľuďom prémiu. Ide o projekt oddychovej zóny vo Veľkom Šariši a obnovy včelstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.63 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %