Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
25.02.2020 11:15

Platforma Moje Slovensko chce s Lesmi SR vysadiť milión stromov navyše


Snímka zdroj: (tasr).


Milión stromčekov navyše oproti pôvodnému plánu vysadí v tomto roku štátny podnik Lesy SR v spolupráci s platformou Moje Slovensko.


Vyplynulo to z dohody, ktorú na piatkovom (21. 2.) rokovaní v Banskej Bystrici uzavreli zástupcovia platformy, štátneho podniku a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Lesy majú Slovensko spájať, nie rozdeľovať. Aktivitu mladých ľudí a zapojenie sa mladej generácie do životného cyklu našich lesov preto považujem za úžasné a jedinečné,“ povedala po stretnutí ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Aktivisti spoločne s odborníkmi na základe dohody zadefinujú druhy sadeníc, lokality i spôsoby výsadby, ktoré odkomunikujú s ľuďmi. „Vidíme problémy s ubúdaním lesov v SR a chceme im pomôcť. Reagujeme tak na výzvy z Davosu a taktiež sme sa inšpirovali našimi českými susedmi,“ vysvetlila Lenka Belovičová z platformy Moje Slovensko s tým, že načrtli aj možnosť zrealizovania aplikácie, ktorá by navigovala záujemcov k miestam sadenia.

Ako pokračoval generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník, podnik víta záujem verejnosti a stále sa zvyšujúci záujem o výsadbu stromčekov. „Máme rozbehnutú spoluprácu s viacerými firmami, ktoré do výsadby zapájajú aj svojich zamestnancov v rámci ich spoločenskej zodpovednosti. Veľmi nás teší, že o sadenie stromov v lesoch prejavujú záujem i mladí ľudia či rodiny s deťmi,“ povedal Staník.

Platforma Moje Slovensko je začínajúce občianske združenie, ktoré podľa slov jeho predstaviteľov mapuje problémy SR a chce združiť odborníkov, aktívnych ľudí pre ich riešenia či načrtnúť víziu, ako by mohlo Slovensko vyzerať v roku 2030 a neskôr.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.12.2016
V tomto roku lesníci zasadili takmer 15 miliónov stromčekov
Štátny podnik Lesy SR ukončil začiatkom decembra jesennú obnovu lesa, pri ktorej vysadil viac ako 1,7 milióna sadeníc lesných drevín.
viac
23.01.2017
Lesníci odmietajú, že by lesov na Slovensku ubúdalo
Národné lesnícke centrum (NLC) aj lesnícka komora odmietajú informácie, že výmera lesov na Slovensku sa v posledných rokoch znížila. Analýza Inštitútu environmentálnej politiky, ktorá hovorí o úbytku, má podľa lesníkov pracovať s nedostatočnými údajmi.
viac
26.04.2021
Verejnosť sa môže zapojiť do projektu Milión stromov pre Slovensko
Príroda na Slovensku by mala do budúcna podstatne ozelenieť. Zlepšiť biodiverzitu lesov prostredníctvom výsadby drevín bude môcť verejnosť v rámci projektu Milión stromov pre Slovensko pod záštitou občianskeho združenia (OZ) Moje Slovensko, Lesov SR a nezávislého združenia PEFC Slovensko.
viac
09.12.2021
Granty z programu Zelené oázy umožnia výsadbu už na jar
Každá zeleň sa počíta, ale stromy sú vraj jej kráľovskou korunou. Neslúžia len na ozdobu. Klimatická kríza ukazuje ich silu a našu vzájomnú previazanosť. Program Zelené oázy preto aj v ďalšom ročníku rozdá granty prednostne na výsadbu stromov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %