Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
13.01.2024 07:55

V tomto roku mesto vybuduje nabíjacích staníc pre elektromobily


Ilustračné foto (Pexels/ Mike Bird)


V Banskej Bystrici pribudne v tomto roku 35 nabíjacích staníc pre elektromobily. Samospráva bola úspešná v projekte zameranom na podporu elektromobility a získala 219.600 eur z plánu obnovy na budovanie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá. V piatok o tom informovala hovorkyňa primátora Z


Mesto v najbližšom období vyhlási verejné obstarávanie na zhotoviteľa, ktorý sa postará o výstavbu verejne prístupných staníc a o budovanie nabíjacích hubov. V rámci projektu v meste osadia 32 nabíjacích AC bodov s pomalším nabíjaním a tri rýchlonabíjacie DC stanice. Rýchlonabíjačky majú byť umiestnené na verejných parkoviskách v blízkosti zimného štadióna, Národného atletického štadióna SNP na Štiavničkách a v centre mesta.         

"Ide o lokality, kde sa zdržiava mnoho ľudí. Naším cieľom je zabezpečiť prístup obyvateľov a návštevníkov aj k takejto infraštruktúre. V tesnej blízkosti bytových domov na sídliskách v častiach Uhlisko a Fončorda budú osadené AC stanice. Nabíjacie body plánujeme umiestniť neďaleko parkovacích miest, kde je aj potrebné technické zázemie," vysvetlil vedúci odboru rozvojových aktivít mesta Martin Lakanda.

Nabíjacie stanice pribudnú na Jilemnického, Švermovej, Wolkerovej, THK, Slnečnej, Internátnej, Tulskej a Moskovskej ulici. Ďalšie budú na Malachovskej a Mičinskej ceste, na Hronskom predmestí a Ulici 9. mája.         

"Podpora ekologických foriem dopravy patrí medzi naše priority, preto som rád, že sme boli úspešní a podarilo sa nám získať mimorozpočtové zdroje v stopercentnej výške. Verím, že tento pilotný projekt je len začiatok a naštartujeme tým ďalší rozvoj budovania potrebnej nabíjacej infraštruktúry v našom meste," konštatoval primátor Ján Nosko.         

Ako zdôraznil Vladimír Brieda z oddelenia implementácie projektov, budovaním elektronabíjacích staníc mesto vytvorí podmienky pre rozvoj ekologickej dopravy, zníženie emisií CO2, čo bude mať dopad na zlepšenie kvality ovzdušia. "Rozvíjanie tejto infraštruktúry môže napomôcť motivovať ľudí k tomu, aby častejšie využívali trvalo udržateľné formy dopravy," dodal.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.04.2018
Nová autobusová stanica Terminal má už druhé prestížne ocenenie
Nová autobusová stanica Terminal vlak-bus-shopping v Banskej Bystrici získala v krátkom čase už druhé prestížne ocenenie. Tentoraz uspela v súťaži Stavba roka 2017 a za celospoločenský prínos najmodernejšej autobusovej stanice ho ocenila Únia miest Slovenska.
viac
09.11.2019
V centre mesta Šahy by mala pribudnúť nabíjacia stanica pre elektromobily
V Šahách by mohla už čoskoro vyrásť nová nabíjacia stanica pre autá s hybridným alebo s úplným elektrickým pohonom. V prípade, že mesto výstavbu schváli, bude umiestnená na Hlavnom námestí.
viac
18.02.2020
Ministerstvo hospodárstva pokračuje v podpore nabíjačiek pre elektromobily
Ministerstvo hospodárstva SR sa naďalej snaží o razantné zvýšenie nabíjacej infraštruktúry na slovenských cestách. Novinkou je, že o finančný príspevok môžu požiadať nielen samosprávy, ale aj podnikatelia.
viac
24.07.2020
V meste spustia prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily
Vo Svite spustia v nasledujúcich dňoch prevádzku prvej nabíjacej stanice pre elektromobily pri budove pošty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %