Ilustračná snímka: (int).
Slovensko tento rok okrem prezidentských volieb čakajú aj voľby do Európskeho parlamentu (EP). Uskutočnia sa 25. mája a Tabačka Kulturfabrik v Košiciach v tejto súvislosti pripravila v spolupráci s Informačnou kanceláriou EP na Slovensku a aktivistkou Luciou Becovou informatívnu diskusiu.
Jej zámerom je podľa študentky medzinárodných vzťahov na Jagelovskej univerzite v Krakove Lucie Becovej priblížiť Košičanom aktivity EP a jeho význam pre členské štáty Európskej únie (EÚ).
„Diskusia sa uskutoční v pondelok 4. februára o 18. hodine v Kine Tabačka. Radi by sme otvorili tému Európskeho parlamentu a porozprávali sa o jeho význame a vzťahu k Slovensku. Formou otvorenej diskusie chceme hovoriť aj o tom, ako EP funguje, aký zmysel majú eurovoľby pre malé Slovensko a čo pre nás a našu krajinu dokážu presadiť slovenskí europoslanci,“ vysvetľuje Becová.
Partnermi v diskusii jej budú Robert Hajšel, riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku a dramaturg Tabačky Karol Rohrer. Diskutovať budú aj o vplyve silnejúceho euroskepticizmu na europarlament a zmenách, ktorými prejde po brexite. "Ide o ďalšie zo série uvítacích stretnutí, ktoré pomáhame organizovať aktivistom po celom Slovensku. Tešíme sa na neformálnu diskusiu nielen o voľbách do EP," dodal Dionýz Hochel z kancelárie EP na Slovensku.
Účasť na predchádzajúcich eurovoľbách v roku 2014 bola na Slovensku s 13,05 percenta najnižšia v rámci celej Európskej únie. Podľa Becovej ľudia často nechodia voliť len preto, že Únii a jej fungovaniu nerozumejú. „Rozhodujeme však o budúcom smerovaní nás všetkých. Všetci profitujeme zo štrukturálnych eurofondov, z otvorených hraníc či politiky súdržnosti. Výhod členstva v EÚ je však oveľa viac, stačí sa prísť s nami o nich porozprávať. A potom sa na to nevykašľať, ale prísť voliť,“ zdôraznila študentka, ktorá sa špecializuje na únijné vzťahy z vyšehradskej perspektívy.