Hruška rastie v Bošáci, v miestnej časti Zabudišová, na lúke popri ceste schádzajúcej do Ivanovskej doliny.
Hruška ružová z Bošáce - Zabudišova v okrese Nové Mesto nad Váhom obsadila tretie miesto v medzinárodnej súťaži Európsky strom roka.
V súťaži, ktorú organizovala asociácia Environmental Partnership Associaton, získala vo februárovom hlasovaní hruška z Bošáce 29 114 hlasov, ktoré stačili na bronzovú priečku za víťazným najstarším stromom Maďarska v Bátaszéku (72 653 hlasov) a tatobitskou tisícročnou lipou z Českej republiky (43 451 hlasov).
Právo uchádzať sa o titul Európsky strom roka získala hruška z Bošáce ako víťaz národného kola Strom roka na Slovensku Nadácie Ekopolis. Podľa informácií zverejnených na webovej stránke Environmental Partnership Associaton súťaž Európsky strom roka vyhodnotili v stredu (20. 4.) v Bruseli a do hlasovania o 15 stromov starého kontinentu sa zapojilo takmer 230 000 Európanov.
So svojimi príbehmi v ankete súťažili v tomto ročníku aj stromy z Anglicka, Belgicka, Bulharska, Českej republiky, Estónska, Francúzska, Írska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Severného Írska, Škótska, Španielska a Walesu. Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka.
"Zmyslom Európskeho stromu roka je poukázať na zaujímavé staré stromy ako na dôležité prírodné i kultúrne bohatstvo. V Európskom strome roka na rozdiel od iných súťaží nie je dôležitá krása, veľkosť ani vek, ale príbeh a spojenie s ľuďmi. Ide o stromy, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou širšej komunity," informuje Environmental Partnership Associaton.
Podľa Milana Hronca z Nadácie Ekopolis ružová hruška z Bošáce je typickou miestnou starou odrodou, ktorá rastie len v tomto regióne a jej výskyt inde nezistili. Bošácka hruška je solitérny strom s krásnym habitusom a zasadili ho pravdepodobne prví osadníci. Strom je svedkom osudov mnohých generácií, ich ťažkej práce a osamelého kopaničiarskeho života.
V minulosti sa ovocinárske produkty - pálenka a sušené ovocie vyvážali z Bošáce na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.