Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
30.04.2022 10:55

V Šumiaci si pripomenuli 100 rokov od narodenia prozaičky Kláry Jarunkovej


Klára Jarunková, snímka zdroj: BBonline.sk


V Šumiaci v okrese Brezno si v piatok pripomenuli 100 rokov od narodenia prozaičky a horehronskej rodáčky Kláry Jarunkovej. Pre TASR to potvrdila predsedníčka Spolku pre obnovu dediny Anna Kršáková.


Pripomenula, že súčasťou osláv bolo otvorenie pamätnej izby Kláry Jarunkovej, odhalenie pamätnej tabule a aj inaugurácia poštovej známky, ktorú venovali svojej rodáčke. V rámci programu sa v Šumiaci uskutočnila moderovaná konferencia s jej dcérou, Danielou Zacharovou, ktorá rozpráva o svojom detstve.       

Kršáková dodala, že pamätná izba sa nachádza v budove bývalej starej pošty v šumiackej miestnej časti Červená Skala. "Narodila sa v ňom, keďže jej otec bol poštový úradník," spomenula s tým, že stavba bola pred obnovou zanedbaná a zničená. Dobrovoľníci sa však rozhodli toto kultúrne dedičstvo zachrániť. "Nové sú omietky, rámy, dvere. Historická budova má tri miestnosti," podotkla a doplnila, že na fasáde budovy odhalili v piatok aj pamätnú tabuľu.       

Podľa nej v izbe je autentický nábytok, ktorý mala Jarunkovej dcéra. "Dopĺňajú ho panely, ktoré svedčia o tvorbe a živote prozaičky. V druhej miestnosti je expozícia starej pošty," konštatovala. Pamätná izba zatiaľ nie je prístupná verejnosti, nadšenci však chcú vymyslieť, ako ju sprístupniť záujemcom. "Ešte treba veľa vecí dokončiť, chceli by sme získať granty. Vytvorili sme ju totiž s maximálnym úsilím dobrovoľníkov," zdôraznila.       

Tvorba oceňovanej prozaičky Kláry Jarunkovej si získala priazeň nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zaradila sa k jedným z najprekladanejších slovenských autorov a niektoré jej diela boli adaptované pre rozhlas i televíziu. Do dejín literatúry sa zapísala ako spisovateľka pre deti a mládež a o pisateľskom talente, ktorým disponovala, svedčí jej nominácia na Nobelovu cenu za literatúru i cenu Astrid Lindgrenovej.       

Klára Jarunková sa narodila 28. apríla 1922 na Horehroní v Červenej Skale - miestnej časti Šumiaca.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2017
V obci Košariská si opäť pripomenú narodenie gen. M. R. Štefánika
Jednu z najvýznamnejších slovenských osobností si v piatok 21. júla 2017 uctia v obci Košariská položením vencov pred jeho rodným domom.
viac
26.09.2019
Ján Pavol II. označil Andreja Hlinku za veľkú osobnosť slovenských dejín
Pápež Ján Pavol II. počas druhej návštevy Slovenska v roku 1995 v súkromnom rozhovore s prezidentom SR Michalom Kováčom označil Andreja Hlinku za veľkú osobnosť slovenských dejín.
viac
24.05.2021
ZMOS sumarizuje stopy Alexandra Dubčeka v mestách a obciach
Združenie miest a obcí Slovenska chce zadokumentovať pamätníky, busty, pamätné tabule, kultúrne a spoločenské inštitúcie, školy, budovy, námestia aj ulice, ktoré v našich samosprávach nesú meno Alexandra Dubčeka. Súvisí to s prípravami jedinečnej publikácie k 100. výročiu jeho narodenia.
viac
20.05.2023
Spomienky na Kláru Jarunkovú - výzva
Občianske združenie Spolok pre obnovu dediny prosí o pomoc a spoluprácu starostov a primátorov, riaditeľov škôl a ďalších inštitúcií. Hľadáme fotografie, písomnosti, nahrávky alebo akékoľvek záznamy zo stretnutí s najprekladanejšou slovenskou spisovateľkou a novinárkou Klárou Jarunkovou
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.25 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.79 %