Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
13.05.2019 11:10

Geniálny Lipták Aurel Stodola - 160. výročie narodenia


V Mestskom múzeu Janka Kráľa zriadili novú výstavu a v meste odštartovali aj novú prehliadkovú trasu venovanú odkazu génia s veľkým srdcom.


Na sobotu 11. mája 2019 pripadlo 160. výročie narodenia svetoznámeho fyzika, technika a humanistu Aurela Stodolu. Väčšine Slovákov nie je známy, ale všetci technici ho považujú za ikonu vedecko-technickej revolúcie, bol dokonca učiteľom a priateľom legendárneho Alberta Eisteina.


Aurelovi Stodolovi, rodákovi z Liptovského Mikuláša, symbolicky vzdali hold samotní Mikulášania a mesto sa zmenilo na geniálny park, v ktorom ožili postavy Stodolu, Einsteina aj Milana Rastislava Štefánika.

V súčasnosti sa rodí tak 250 detí každú minútu. Ale ľudí, ktorým sa hovorí, že majú o koliesko viac, býva ako šafranu. Jedno také dieťa sa narodilo presne pred 160-timi rokmi v rodine mikulášskeho garbiara. Dali mu meno Aurel Stodola. „Písali o ňom ako o Švajčiarovi, samotní Švajčiari ho vnímali ako svojho, ale on vždy zostal Slovákom a hrdým Mikulášanom, ktorý nikdy nezabudol na svoje korene. Pre toto, ale aj pre všetko čo svetu priniesol, nemôžeme taký významný deň, akým je výročie jeho narodenia, zostať ticho. Centrum Liptovského Mikuláša sa vďaka Stodolovmu odkazu zmenilo na jeden geniálny park. Deti fascinovali fyzikálne pokusy aj vedecké hračky, uskutočnili sa kreatívne tvorivé dielne, svetlo sveta uzrela príležitostná poštová obálka a pečiatka, ktoré potešili nielen filatelistov. Vyhodnotili sme tiež výtvarnú súťaž k tematike Stodolu. Dnešné oslavy sú vrcholným podujatím Roka Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Kto bol geniálny Lipták Aurel Stodola? Profesor, strojný inžinier a vedec, ktorý zo všetkých slovenských vedcov dosiahol najväčšiu svetovú povesť a uznanie. Prácu zameral na oblasť teórie parných a plynových turbín. Vážil si ho samotný Albert Einstein, nielen ako svetovú kapacitu vo svojom odbore, ale aj ako veľkého človeka pre jeho mravné hodnoty, humanizmus a sociálne cítenie. S chirurgom Dr. Sauerbruchom zostrojil pohyblivú ruku, aby zmiernil utrpenie vojnových invalidov. Bol vyznamenaný medzinárodnou zlatou medailou Jamesa Watta, obdobou Nobelovej ceny v technike. Takto sa píše o Aurelovi Stodolovi v historických záznamoch. Mikulášsky rodák sa nezmazateľne zapísal do histórie.

V tunajšom mestskom múzeu Janka Kráľa zriadili novú výstavu a v meste odštartovali aj novú prehliadkovú trasu venovanú odkazu génia s veľkým srdcom, ktorou sprevádza aj živá postava Alberta Eisteina. V múzeu sa vyníma rodostrom Stodolovcov. Návštevníkov zaujme životopis Stodolu v slovenčine a v angličtine, rôzne fotografie od mladosti až po seniorský vek. Nechýba dotyková obrazovka, cez ktorú si môžu záujemcovia nájsť o liptovskomikulášskom rodákovi mnoho ďalších informácií. Okrem Stodolu a Einsteina Mikulášania oživili aj Milana Rastislava Štefánika. Tiež to bol veľký človek svojej doby. Slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik, ktorý mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Len nedávno vyhral právom aj v ankete Najväčší Slovák. Prečo sa objavuje aj tu? Lebo rovnako ako Stodola bol nielen Slovák, ale bol to významný Európan, ktorý vytváral dejiny, jeho odkaz bude vďaka tomu vždy živý a bohužiaľ v máji tohto roku sme si pripomenuli presne sto rokov od jeho tragického skonu.

„Až dnes možno niektoré deti pochopili, prečo nemôže fungovať perpetuum mobile. Možno konečne prišli na chuť fyzike, mechanike a zrazu to pre nich nie je taká málo záživná vec, ktorú poznajú z kníh v školských laviciach. Sme radi, že sme zhmotnili teóriu do atraktívneho programu. Zároveň mám pre všetkých, ktorí tu dnes nemohli byť s nami dobrú správu, že program s géniami pripravujeme aj na prázdninové mesiace. Takže pozývame na Liptov všetkých, ktorí majú záujem spoznávať Liptov aj z tejto stránky,“ navnadila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Podujatie k 160. výročiu narodenia Aurela Stodolu organizuje spoločne s mestom Liptovský Mikuláš Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV a použila na jeho realizáciu aj prostriedky z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške takmer 5 000,- eur.

Autor: (oocr-region liptov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.01.2018
Einstein na Liptove
Od 17. januára do 21. marca bude každú stredu večer lákať turistov do centra Liptovského Mikuláša zaujímavý program a pestrá gastronomická ponuka.
viac
18.11.2018
Pohľad na prírodu očami mentálne postihnutých ľudí zmapuje výstava v L. Mikuláši
Výtvarné práce s prírodnými motívmi, ktorých autormi sú deti, mládež i dospelí s rôznym druhom mentálneho postihnutia, prinesie výstava Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva s názvom Príroda našimi očami. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 22. novembra v priestoroch múzea v Liptovskom Miku
viac
18.06.2020
Turisti v meste zažijú divadelné večery aj tematické prehliadky
Divadelné večery, tematické prehliadky aj program pre rodiny s deťmi ponúka počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny mesto Liptovský Mikuláš. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
30.06.2020
Pozvánka na výstavu MIKULÁŠ NEJESTWUJE
Vo svojom prvom kurátorskom projekte sa spisovateľ Michal Hvorecký zameral na Liptovský Mikuláš ako exemplárne stredoeurópske mesto. Preskúmal jeho dejiny a príbehy ako aj zabudnuté postavy z multikultúrnej histórie liptovského centra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %