Štvrtok 02.04.2020
Dnes má meniny 
Zita
°C
05.03.2020 08:05

V Starej Ľubovni začali s obnovou exteriéru kostola sv. Mikuláša


Kostol sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. Snímka zdroj: (apsida.sk).


V týchto dňoch sa začala obnova exteriéru kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, finančné zdroje na rekonštrukciu získala rímskokatolícka cirkev zo zbierky veriacich. Informoval o tom dekan miestnej farnosti Pavol Lacko.


„Náklady na rekonštrukciu sú okolo 420 000 eur. Súčasťou prác je výmena krytiny na veži a lodi kostola, oprava ciferníkov a okeníc na veži, kamenných prvkov okolo kostola, výmena vonkajších okien i oprava celej fasády,” priblížil rozsah prác dekan s tým, že práce potrvajú minimálne pol roka. V súčasnosti je projekt v prípravnej fáze, začali so stavbou lešenia.

Lacko dodal, že poslednú rekonštrukciu realizovali v kostole ešte v 50. rokoch 20. storočia a aktuálny stav exteriéru bol vo veľmi nevyhovujúcom stave. Potvrdil, že o zdroje na obnovu vonkajšej fasády sa budú uchádzať aj z dotácie Prešovského samosprávneho kraja. „To v prípade, že sa náklady nepredvídateľne zvýšia,” doplnil.

Následne po obnove exteriéru chcú pokračovať aj vo vnútorných priestoroch kostola. Napríklad na reštaurovanie renesančných malieb chce farnosť získať finančné zdroje z eurofondov.

Kostol sv. Mikuláša, ktorý je dominantou námestia v Starej Ľubovni, patrí k jedným z mála nepreskúmaných kostolov a ukrýva mnoho tajomstiev. Tie sa zásluhou výskumov postupne dostávajú na svetlo sveta, naposledy tam skúmali krypty. Hlavná loď kostola bola postavená okolo roku 1280 a v druhej polovici 17. storočia sa dočkal veľkej prestavby.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Radnica začala s rekonštrukciou ciest a chodníkov
Liptovskomikulášska mestská samospráva sa s príchodom jarného počasia púšťa do rekonštrukcie ciest a chodníkov. Nový asfalt dostanú tisícky metrov komunikácií v centre mesta aj v mestských častiach.
viac
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
24.07.2017
Bratislava pokračuje v obnove historických pamiatok a objektov
Hlavné mesto prostredníctvom svojej mestskej organizácie GIB ako správcu mestských kultúrno-historických pamiatok zabezpečilo pamiatkovú obnovu troch historických objektov v rámci postupnej obnovy dôležitých mestských kultúrnych pamiatok.
viac
09.04.2019
Plaváreň potrebuje obnovu, mesto zvažuje alternatívy
Mesto Stará Ľubovňa už dlhšie zvažuje rekonštrukciu tamojšej plavárne, aj preto tento týždeň radnica zorganizovala workshop. Prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Aleš Solár uviedol, že jeho obsahom bolo zhrnutie súčasného stavu plavárne, potreby jej rekonštrukcie a možného využitia v budúcnost
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %