Pondelok 21.04.2025
Dnes má meniny 
Ervín
°C
03.08.2020 08:05

V Prievidzi pribudla národná kultúrna pamiatka


Snímka: (úzžno)


Pamiatkový úrad SR rozhodol o vyhlásení hrobky rodiny Heumannovcov na židovskom cintoríne v Prievidzi za národnú kultúrnu pamiatku.


Pamiatkový úrad SR na základe viacerých významných charakteristík hrobky na židovskom cintoríne v Prievidzi rozhodol o zaradení hrobky rodiny Heumannovcov do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Ako Pamiatkový úrad vo svojom odôvodnení uvádza, objekt je nositeľom súboru pamiatkových hodnôt a to konkrétne historickej a spoločenskej, architektonickej a urbanistickej.

Hrobka rodiny Heumannovcov je okrem pietneho miesta dokladom pôsobenia významnej osobnosti – zakladateľa potravinárskej spoločnosti Carpathia. Objekt je autentickou súčasťou a hlavnou dominantou bývalého židovského cintorína v Prievidzi. Vlastníkom je Ústredný zväz židovských náboženských obcí. 

„V rámci občianskej iniciatívy Spolu sme Prievidza sme ešte v roku 2016 predložili Pamiatkovému úradu SR podnet na vyhlásenie hrobky zakladateľa prievidzskej Carpathie, ktorá sa nachádza na bývalom židovskom cintoríne v Prievidzi, za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkový úrad posudzoval všetky faktory a posudzovanie trvalo naozaj veľmi dlho, pričom k tomu prebiehalo aj správne konanie, kde mali možnosť vyjadriť sa aj jednotlivé zainteresované strany, “ opísal proces Michal Dobiaš z iniciatívy Spolu sme Prievidza. Následne v roku 2019 Pamiatkový úrad SR rozhodol a hrobku vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku.

„Hrobka je architektonicky veľmi zaujímavé dielo a vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku nám umožní túto hrobku opraviť tak, aby ďalej nechátrala. Na druhej strane, myslím si, že je to aj také symbolické pripomenutie si rodín, ktoré v minulosti žili a pracovali v Prievidzi, podieľali sa na formovaní tohto mesta a ktoré zahynuli alebo ich vyvraždili,“ dodal M. Dobiaš.

Pietne miesto stojí na bývalom cintoríne, ktorý slúžil židovskej náboženskej obci v Prievidzi. Cintorín bol vybudovaný v roku 1853, dodnes pri ňom stojí aj dom rozlúčky, ktorý v súčasnosti slúži ako autoservis. V priestore cintorína sa nachádza už len torzo z pôvodných náhrobkov, ktorých tam boli desiatky. Cintorín existoval až do roku 1985, keď bol z úradnej moci zrušený. V roku 1994 bol upravený súčasný stav, zaslúžili sa o to niekdajší členovia židovskej náboženskej obce v Prievidzi.

Kryptu rodiny Heumannovcov postavili v roku 1903 na hrobe zakladateľa rodu v Prievidzi Jozefa Heumanna, pričom sa v nej nachádzajú pozostatky štyroch členov rodiny. Je to jediný pôvodný objekt, ktorý sa zachoval z cintorína.

 

Autor: (ďur)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.10.2016
Samospráva zamýšľa revitalizovať podhradie Fiľakovského hradu
Vďaka plánovanej revitalizácii podhradia Fiľakovského hradu by mala byť táto národná kultúrna pamiatka prístupnejšia pre turistov a zároveň dôjde aj ku skrášleniu centra Fiľakova v Lučeneckom okrese.
viac
16.05.2017
Dobrovoľníci otvoria brány prvého slovenského sirotinca
Dobrovoľníci otvoria brány prvého slovenského sirotinca a pre verejnosť usporiadajú piaty Deň modranského sirotinca už 20. mája 2017. Modranský sirotinec je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
viac
28.10.2020
Renesančnú zvonicu začnú rekonštruovať na jar budúceho roka
Renesančnú zvonicu v Kežmarku začnú v ďalšej etape rekonštruovať na jar budúceho roka. Mesto vďaka úspešnému projektu druhý rok pokračuje v obnove národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa datuje do roku 1515.
viac
17.07.2024
Stropkov má desiatu národnú kultúrnu pamiatku
Mesto Stropkov sa môže pýšiť už desiatimi Národnými kultúrnymi pamiatkami. Tou poslednou je vojnový cintorín z obdobia I. svetovej vojny spolu s kaplnkou, ktoré samospráva zrekonštruovala v roku 2018, na 100. výročie ukončenia tzv. Veľkej vojny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa