Piatok 18.10.2024
Dnes má meniny 
Lukáš
°C
17.07.2024 09:05

Stropkov má desiatu národnú kultúrnu pamiatku


Vojnový cintorín z obdobia I. svetovej vojny


Mesto Stropkov sa môže pýšiť už desiatimi Národnými kultúrnymi pamiatkami. Tou poslednou je vojnový cintorín z obdobia I. svetovej vojny spolu s kaplnkou, ktoré samospráva zrekonštruovala v roku 2018, na 100. výročie ukončenia tzv. Veľkej vojny.


 „Prvé národné kultúrne pamiatky boli v Stropkove vyhlásené pred vyše 60 rokmi, tou poslednou bol slúžnovský dom, ktorý do zoznamu zaradili v roku 1992. Som veľmi rád, že z iniciatívy Krajského pamiatkového úradu v Prešove a následne na základe rozhodnutia Pamiatkového úradu SR pribudla v Stropkove ďalšia NKP, a to vojnový cintorín s pohrebnou kaplnkou,“ informoval primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Objekt sa nachádza na ploche mestského cintorína a je významným historickým nehnuteľným dokumentom pripomínajúcim vojnové operácie a ich ničivé dôsledky v okrese Stropkov z I. svetovej vojny, na prelome rokov 1914 – 1915. Pochovaných je tam vyše 700 vojakov, pričom pri 690 obetiach je známa aj ich štátna príslušnosť. „Z architektonického hľadiska ide o unikátne a jedinečné architektonické dielo významného maďarského architekta Józsefa Lampinga, ktoré na území Slovenska nemá obdobu. Architektonická hodnota cintorína okrem jeho premysleného konceptu spočíva aj v jeho parciálnom architektonickom prvku – pohrebnej, cholerovej klasicistickej kaplnky sv. Barbory z roku 1832, ktorá si zachovala pôvodnú pôdorysnú dispozíciu, klasicistické tvaroslovie i stavebné konštrukcie z obdobia svojho vzniku,“ priblížil O. Brendza.

V rámci spomínanej rekonštrukcie bol pred šiestimi rokmi na cintoríne vybudovaný pamätník obetiam Veľkej vojny symbolizujúci anjelské krídla, na ktorom sa nachádza menoslov 332 doteraz identifikovaných pochovaných vojakov. Stropkov i celý vtedajší okres boli totiž v časoch Rakúsko – Uhorska dôležitým strategickým územím monarchie. V predvojnovom období, od 12. do 15. septembra 1911, sa mesto stalo centrom vojenských manévrov celej severovýchodnej časti Rakúsko – Uhorska za účasti viac ako 100-tisícovej armády. V tunajšom kaštieli bol vtedy ubytovaný následník trónu František Ferdinand d´Este. „Spoločenská hodnota cintorína spočíva tiež v tom, že na jeho ploche sú bok po boku pochovaní vojaci znepriatelených armád – rakúsko-uhorskej a ruskej. Ide o vysoký prejav humánnosti, vychádzajúci z myšlienky, že po smrti niet nepriateľa. Vojnový cintorín je nositeľom súboru pamiatkových hodnôt: historickej, architektonickej, urbanistickej, spoločenskej a umelecko-historickej,“ dodal primátor.

Okrem cintorína sa na území Stropkova nachádza ďalších deväť NKP – zaniknutý stropkovský hrad s kaštieľom, sanktuárium, kláštorný kostol Najsvätejšej Trojice, kaplnka Piety, Božie muky, socha Panny Márie Škapuliarskej, sochy sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána a jediná svetská stavba – slúžnovský dom, ktorý je v súkromnom vlastníctve. Samospráva tiež od roku 2021 vyhlasuje hmotné a nehmotné pamätihodnosti mesta, medzi ktorými sa nachádzajú významné stavby, vzácne predmety, pamätné dátumy či významné podujatia.

 

Autor: Peter Novák, hovorca mesta Stropkov


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.10.2019
Kalná Roztoka: Miestny chrám je "v kožuchu"
Drevený gréckokatolícky chrám v Kalnej Roztoke v okrese Snina je národnou kultúrnou pamiatkou. Spomedzi drevených cerkví a kostolov, ktoré sa na Slovensku zachovali, je výnimočný tým, že sa mu hovorí chrám "v kožuchu".
viac
03.08.2020
V Prievidzi pribudla národná kultúrna pamiatka
Pamiatkový úrad SR rozhodol o vyhlásení hrobky rodiny Heumannovcov na židovskom cintoríne v Prievidzi za národnú kultúrnu pamiatku.
viac
24.11.2020
Obec chce NKP zachrániť prestavbou na nájomné byty
Obec Štiavnické Bane chce zachrániť budovu bývalého majera, ktorá bola v minulosti úradom pre správu osady Sigelsberg. Národná kultúrna pamiatka (NKP) je podľa slov starostu Stanislava Neuschla vo veľmi zlom stave, samospráva ju chce preto obnoviť a v jej priestoroch zriadiť 11 nájomných bytov.
viac
06.04.2021
Mesto Krompachy chce v bývalej železiarni zriadiť hutnícke múzeum
V Krompachoch sa realizuje už štvrtá etapa obnovy národnej kultúrnej pamiatky Železiareň, zlievareň v lokalite Stará Maša. Tento rok by mali na nej osadiť okná a dvere. Uviedla to primátorka mesta Iveta Rušinová s tým, že v budúcnosti plánujú v tomto historickom objekte založiť hutnícke múzeum.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.02 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %