Sobota 23.11.2024
Dnes má meniny 
Klement
°C
17.07.2024 09:05

Stropkov má desiatu národnú kultúrnu pamiatku


Vojnový cintorín z obdobia I. svetovej vojny


Mesto Stropkov sa môže pýšiť už desiatimi Národnými kultúrnymi pamiatkami. Tou poslednou je vojnový cintorín z obdobia I. svetovej vojny spolu s kaplnkou, ktoré samospráva zrekonštruovala v roku 2018, na 100. výročie ukončenia tzv. Veľkej vojny.


 „Prvé národné kultúrne pamiatky boli v Stropkove vyhlásené pred vyše 60 rokmi, tou poslednou bol slúžnovský dom, ktorý do zoznamu zaradili v roku 1992. Som veľmi rád, že z iniciatívy Krajského pamiatkového úradu v Prešove a následne na základe rozhodnutia Pamiatkového úradu SR pribudla v Stropkove ďalšia NKP, a to vojnový cintorín s pohrebnou kaplnkou,“ informoval primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Objekt sa nachádza na ploche mestského cintorína a je významným historickým nehnuteľným dokumentom pripomínajúcim vojnové operácie a ich ničivé dôsledky v okrese Stropkov z I. svetovej vojny, na prelome rokov 1914 – 1915. Pochovaných je tam vyše 700 vojakov, pričom pri 690 obetiach je známa aj ich štátna príslušnosť. „Z architektonického hľadiska ide o unikátne a jedinečné architektonické dielo významného maďarského architekta Józsefa Lampinga, ktoré na území Slovenska nemá obdobu. Architektonická hodnota cintorína okrem jeho premysleného konceptu spočíva aj v jeho parciálnom architektonickom prvku – pohrebnej, cholerovej klasicistickej kaplnky sv. Barbory z roku 1832, ktorá si zachovala pôvodnú pôdorysnú dispozíciu, klasicistické tvaroslovie i stavebné konštrukcie z obdobia svojho vzniku,“ priblížil O. Brendza.

V rámci spomínanej rekonštrukcie bol pred šiestimi rokmi na cintoríne vybudovaný pamätník obetiam Veľkej vojny symbolizujúci anjelské krídla, na ktorom sa nachádza menoslov 332 doteraz identifikovaných pochovaných vojakov. Stropkov i celý vtedajší okres boli totiž v časoch Rakúsko – Uhorska dôležitým strategickým územím monarchie. V predvojnovom období, od 12. do 15. septembra 1911, sa mesto stalo centrom vojenských manévrov celej severovýchodnej časti Rakúsko – Uhorska za účasti viac ako 100-tisícovej armády. V tunajšom kaštieli bol vtedy ubytovaný následník trónu František Ferdinand d´Este. „Spoločenská hodnota cintorína spočíva tiež v tom, že na jeho ploche sú bok po boku pochovaní vojaci znepriatelených armád – rakúsko-uhorskej a ruskej. Ide o vysoký prejav humánnosti, vychádzajúci z myšlienky, že po smrti niet nepriateľa. Vojnový cintorín je nositeľom súboru pamiatkových hodnôt: historickej, architektonickej, urbanistickej, spoločenskej a umelecko-historickej,“ dodal primátor.

Okrem cintorína sa na území Stropkova nachádza ďalších deväť NKP – zaniknutý stropkovský hrad s kaštieľom, sanktuárium, kláštorný kostol Najsvätejšej Trojice, kaplnka Piety, Božie muky, socha Panny Márie Škapuliarskej, sochy sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána a jediná svetská stavba – slúžnovský dom, ktorý je v súkromnom vlastníctve. Samospráva tiež od roku 2021 vyhlasuje hmotné a nehmotné pamätihodnosti mesta, medzi ktorými sa nachádzajú významné stavby, vzácne predmety, pamätné dátumy či významné podujatia.

 

Autor: Peter Novák, hovorca mesta Stropkov


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.10.2016
Samospráva zamýšľa revitalizovať podhradie Fiľakovského hradu
Vďaka plánovanej revitalizácii podhradia Fiľakovského hradu by mala byť táto národná kultúrna pamiatka prístupnejšia pre turistov a zároveň dôjde aj ku skrášleniu centra Fiľakova v Lučeneckom okrese.
viac
16.05.2017
Dobrovoľníci otvoria brány prvého slovenského sirotinca
Dobrovoľníci otvoria brány prvého slovenského sirotinca a pre verejnosť usporiadajú piaty Deň modranského sirotinca už 20. mája 2017. Modranský sirotinec je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
viac
03.08.2020
V Prievidzi pribudla národná kultúrna pamiatka
Pamiatkový úrad SR rozhodol o vyhlásení hrobky rodiny Heumannovcov na židovskom cintoríne v Prievidzi za národnú kultúrnu pamiatku.
viac
07.01.2021
Celoštátna súťaž Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2018 a 2019
Ministerstvo kultúry ocení najlepšie obnovené či zrekonštruované pamiatky. Majitelia všetkých národných kultúrnych pamiatok sa môžu so svojimi projektmi prihlásiť do celoštátnej súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2018 a 2019. Prihlášky do súťaže musia poslať do 31. januára 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %