Foto: pixabay.com
Použitý kuchynský olej ako odpad znečisťuje a zanáša kanalizačné potrubia. Keď sa dostane do vody, tak dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody.
Na dôležitosť jeho triedenia pravidelne upozorňuje aj mesto Nitra a zároveň motivuje svojich obyvateľov, aby ho poctivo triedili prostredníctvom mobilných zberov a možnej odmeny pri odovzdaní použitého oleja. Najbližšie budú v meste pod Zoborom zbierať tento odpad v sobotu 21. septembra a v pondelok 23. septembra.
Ako uvádza mesto na svojej webovej stránke, najbližšie sa mobilný zber olejov a tukov uskutoční 21. a 23. septembra. „Použité kuchynské oleje a tuky je potrebné odovzdať v uzatvárateľnej, najlepšie priehľadnej PET fľaši (alebo väčšia bandaska, kanister, nie sklenená fľaša) na jedno zo zberných miest do označeného zberového vozidla,“ približuje samospráva. So zberom sa podľa kompetentných začne v sobotu o deviatej ráno v Dražovciach, postupne prejde zberné auto cez Zobor, Staré mesto, Chrenovú, Janíkovce a skončí v časti Čermáň. V pondelok bude zber pokračovať popoludní od 14:30 v Dolných a Horných Krškanoch, Klokočine, Kyneku, Dieloch a skončí v Párovských Hájoch. Časový harmonogram zberov a presné adresy odberov nájdu obyvatelia na webovej stránke mesta.
Staré za nové
Nitra pravidelne upozorňuje svojich obyvateľov na dôležitosť triedenia odpadu, oleje nevynímajúc. Tentoraz sa rozhodli v meste motivovať obyvateľov, ktorí sa rozhodnú triediť oleje a tuky tak, že ich aj odmenia. „Pri odovzdaní 1 litra použitého kuchynského oleja dostanú obyvatelia litrový ocot a jeden liter slnečnicového oleja dostanú po novom už za 3 litre starého oleja,“ uvádza mesto.
Prevencia znečistenia vody a kanalizácií
Samospráva zároveň vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že použitý kuchynský olej ako odpad znečisťuje a zanáša kanalizačné potrubia. „Keď sa dostane do vody, tak dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody. Olej je biologicky ťažko odbúrateľný a vo vodnom prostredí redukuje kyslík potrebný pre faunu a flóru a navyše použitý olej obsahuje karcinogény,“ upozorňuje mesto. Použitý olej nepatrí preto ani do bežného odpadu, nie to ešte do kanalizácie či kuchynských výleviek. Správnym nakladaním s použitým olejom a jeho recykláciou sa zamedzí nielen znečisteniu povrchových a podzemných vôd, ale je možné pomôcť vytvoriť surovinu, ktorá nájde svoj druhý život v doprave, logistike, energetike či iných odvetviach.
Dôležitosť triedenia
OZV ENVI - PAK dlhodobo vzdeláva verejnosť o triedení odpadu a zdôrazňuje jeho dôležitosť. „Čím viac zložiek vieme správne vytriediť, tým menšia záťaž pre životné prostredie, lebo menej odpadu končí v prírode či na skládkach. Tento fakt neplatí iba pri triedení papiera, plastov, skla, kovov a nápojových kartónov, ale aj pri triedení kuchynského odpadu a olejov. Použitý olej, ktorý skončí v kuchynskej výlevke alebo v toalete, dokáže už v pomerne malom množstve vyrobiť veľké problémy – či už hovoríme o znečistení vody a pôdy, alebo o upchatých potrubiach,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. „Ak neviete, akým spôsobom je zber použitého oleja riešený v mieste vášho bydliska, informujte sa na obecnom či mestskom úrade,“ doplnila Kretter. Okrem zberov, ktoré ponúkajú samosprávy je možné tieto oleje odovzdať aj na čerpacích staniciach či v niektorých obchodných reťazcoch.