Ilustračná snímka: (shutterstock).
Vo väčšine mestských časti Bratislavy vstúpilo 1. marca do platnosti všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o miestnom poplatku za rozvoj. Zavedenie rozvojového poplatku prijali v predchádzajúcich dvoch mesiacoch zastupiteľstvá všetkých mestských častí s výnimkou Podunajských Biskupíc.
Podľa starostky Podunajských Biskupíc Alžbety Ožvaldovej spoplatňovať novovznikajúce stavby nechcú. "Keď niekto dobre gazduje, tak nepotrebuje vyberať poplatok. My za takýto poplatok, ktorý bude zaťažovať najmä mladé rodiny, nie sme," uviedla Ožvaldová, ktorá zákon o miestnom poplatku označila za populistický ťah.
Prvého marca sa začala účinnosť VZN v Ružinove, Starom Meste, Novom Meste, Záhorskej Bystrici, Lamači, Dúbravke, Jarovciach, Čunove, Rusovciach i Vajnoroch. Už vo februári vstúpilo nariadenie do platnosti v Devíne a Devínskej Novej Vsi, v priebehu marca sa začne účinnosť VZN v Karlovej Vsi či Rači. S účinnosťou od apríla ho schválili v Petržalke, od júla vo Vrakuni.
Sadzby poplatkov sa v jednotlivých mestských častiach odlišujú. Maximálne sadzby (35 eur za m2) v prípade všetkých typov stavieb schválili v Ružinove a Petržalke. Vo Vajnoroch, Záhorskej Bystrici, Rusovciach a Devíne odsúhlasili 35-eurové zákonné maximum na všetky typy stavieb s výnimkou tých na pôdohospodársku produkciu, pri ktorých platí sadzba vo výške desať eur.
Poplatok v prípade stavieb na bývanie znížili v Lamači (15 eur), Vrakuni (20 eur) a Devínskej Novej Vsi (18). V dvoch posledne menovaných mestských častiach prijali poslanci i znížený poplatok v prípade stavieb na podnikanie a priemyselných stavieb (v oboch prípadoch a kategóriách 20 eur). Za ostatné stavby, kam patria napríklad drobné stavby, rekreačné stavby či samostatne stojace garáže, sa oproti pôvodnému návrhu znížili sadzby v Lamači, Čunove, Jarovciach (25 eur), Devínskej Novej Vsi i Novom Meste (20 eur).
Pôvodného návrhu Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy, ktoré odporúčalo schváliť sadzby tak, ako ich prijalo v decembri 2016 bratislavské mestské zastupiteľstvo, sa držali v Dúbravke, Starom Meste a Rači.
Navrhované sadzby boli v prípade stavieb na bývanie, stavieb na podnikanie a ostatných stavieb vo výške 35 eur/m2, v prípade stavieb na pôdohospodársku produkciu desať a priemyselných stavieb 25 eur/m2.