Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
03.03.2021 08:25

V meste Šaľa sa vlani podarilo vyseparovať necelú polovicu odpadu


Snímka zdroj: (sala.sk).


Jeden obyvateľ Šale vyprodukoval vlani v priemere 315,5 kilogramu odpadu. Podľa údajov z radnice sa v meste vytvorilo v roku 2020 celkovo 12 510 ton odpadov, čo je v porovnaní s rokom 2019 o 548 ton menej.


Úroveň vytriedenia odpadu dosiahla v minulom roku mieru 44,76 percenta, čo znamená, že na skládku bolo vyvezených 6678 ton nevytriedeného odpadu. Miera separovania sa tak v porovnaní s rokom 2019 zlepšila o 3,36 percenta. „Prostredníctvom výkupní sa najviac vyzbierali rôzne druhy kovov, celkovo ich bolo 1278 ton. Okrem toho sa vyseparovalo 331 ton plastov a 246 ton skla,” uviedla hovorkyňa mesta Dajana Hanesová.

Množstvo vytriedeného papiera sa oproti roku 2019 znížilo o 37 ton na celkové množstvo 463 ton. Jedným z dôvodov boli aj zatvorené školy, v ktorých sa tak nemohol zber realizovať. Pandémia ochorenia COVID-19 spôsobila problémy aj so zberom šatstva. „Náš zmluvný partner, ktorý kontajnery na šatstvo vyprázdňuje, mal problém s ďalším nakladaním s týmto šatstvom a v lete ukončil zmluvu s mestom. Od septembra 2020 má mesto na zber šatstva a textilu nového dodávateľa. Celkom sa za rok 2020 pozbieralo takmer 20 ton tohto odpadu,” vysvetlila Hanesová.

Koncom minulého roku sa mesto začalo pripravovať aj na zber kuchynského odpadu. „Výsledky analýzy ukázali, že takmer 40 percent obsahu čiernych nádob je možné vytriediť ako kuchynský odpad. Je to cesta, ako znižovať zaťažovanie skládok a znižovať objem odpadu, ktorý sa už nedá nijakým spôsobom zhodnotiť,” skonštatovala Hanesová.

Podľa jej slov z analýzy tiež vyplynulo, že mesto má ešte veľké rezervy v separovaní. Dalo by sa vytriediť podstatne viac plastov, kovových obalov od nápojov a potravín i papiera. „Takisto by bolo potrebné viac prihliadať na úsilie triediacich obyvateľov a neznečisťovať už vyseparovaný obsah kontajnerov. Znečistený separát sa totiž musí vyviesť na skládku ako zmesový komunálny odpad. A v neposlednom rade je potrebné eliminovať vykladanie veľkorozmerného odpadu ku kontajnerom. Za zber a likvidáciu takto vyloženého odpadu zaplatíme dvakrát viac, ako keby bol dovezený na zberný dvor,” dodala Hanesová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2016
A s týmto do ktorého kontajnera?
Ako laik som si nebol istý, do ktorého kontajneru patrí komunálny odpad na fotografii. Vyčlenil som ho zo svojej týždennej produkcie jednočlennej domácnosti dôchodcu.
viac
07.10.2016
V budovách NR SR separujú odpad upratovačky
Tlačové NR SR nám elektronickou poštou odpovedalo na otázky.
viac
10.04.2017
Cez žiakov učí škola triediť aj rodičov a starých rodičov
Už osem rokov sa pozoruhodným spôsobom pedagógovia kremnickej Základnej školy na Angyalovej ulici venujú environmentálnej výchove žiakov.
viac
19.06.2020
Porastú ceny za odvoz odpadov? Riešením je dôsledné separovanie
Mestá a obce budú pravdepodobne od budúceho roka opäť zvyšovať ceny za odvoz komunálneho odpadu. Samosprávy pritom majú možnosť, ako poplatky nezvyšovať – stačí začať dôkladne separovať odpad, ktorý končí v smetných nádobách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %