Ilustračná snímka: (tasr).
V okresoch Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš sa za posledné 4 roky narodilo predčasne vyše 150 detí (celkový počet pôrodov za toto obdobie bol 3 496).
V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta na jednotke vysoko špecializovanej starostlivosti o novorodencov na Neonatologickej klinike SZU poskytnú ročne starostlivosť 400 novorodencom s rôznymi zdravotnými problémami. Rodiny všetkých takýchto detí môžu využívať včasnú intervenciu ako sociálnu službu nadväzujúcu na služby špecialistov v zdravotníctve. Včasnou intervenciou je možné podchytiť problémy týchto detí a ich rodičov tak, aby boli následky do budúcnosti minimalizované. Na Slovensku funguje už sedem centier včasnej intervencie v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Trnave, Trenčíne, Prešove a Žiline. Iniciátorom ich vzniku bola SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien. Dnes sa k nim pripojí aj centrum v Lučenci.
Centrá včasnej intervencie (CVI)
Cieľom CVI je poskytovať včasnú podporu formou komplexných služieb pre rodiny s deťmi, ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. Tím poradcov (sociálny pracovník, fyzioterapeut, špeciálny a liečebný pedagóg, psychológ či logopéd) poskytuje predovšetkým terénne služby v prirodzenom prostredí rodiny. Asistuje nielen pri podpore vývinu dieťaťa a rodiny, ale snaží sa aj o ich lepšie začlenenie do spoločnosti. „Narodenie dieťaťa je väčšinou sprevádzané radosťou, nehou, ale aj obavami z nepoznaného. Ak príde na svet dieťa, ktorého vývin je rizikový, predstavuje pre každú rodinu náročnú životnú situáciu a množstvo nezodpovedaných otázok. Každé z nich však predstavuje jedinečnú osobnosť so svojimi silnými a slabými stránkami a každá rodina predstavuje systém, v ktorom sa o jeho silné stránky možno oprieť a slabé stránky je potrebné rešpektovať, prijímať a posilňovať. Podstatou sprevádzania rodín detí s rizikovým vývinom v ranom veku je naplniť a vzájomne zladiť ich potreby. Ďakujeme Banskobystrickému samosprávnemu kraju a Nadácii EPH, že sa stali partnermi vzniku Centra včasnej intervencie v Lučenci,“ hovorí Vladislav Matej, správca nadácie SOCIA a koordinátor projektu rozvoja včasnej intervencie na Slovensku.
Podpora včas
„Podporujeme rodinu včas, to znamená kedykoľvek po narodení dieťaťa, ak je jeho vývin rizikový, alebo sa v priebehu vývinu objavia ťažkosti. Navštevujeme rodinu v jej prirodzenom prostredí a podporujeme vývin dieťaťa tak, aby dokázalo čo najviac využiť svoje možnosti a schopnosti. Spolupracujeme so samosprávou a prepájame rodiny na komunitné služby tak, aby boli o nich informované a mohli ich využívať. Podporujeme a iniciujeme komunitné aktivity, ktoré vytvárajú priestor pre rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím. Naše centrum je tu najmä pre rodiny z okresov Lučenec, Poltár a Veľký Krtíš,“ hovorí Erika Podhorcová, riaditeľka Centra včasnej intervencie v Lučenci.
Vznik centra oceňuje a víta aj Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja: „Centrá včasnej intervencie sa na Slovensku stávajú súčasťou komplexnej starostlivosti o znevýhodnené deti a ich rodiny. Veľmi nás teší, že môžeme stáť pri vzniku Centra včasnej intervencie v Lučenci, ktoré posilní svojou prácou už existujúce centrum v Banskej Bystrici a bude bližšie k rodine, ktorá potrebuje podporu. Banskobystrický samosprávny kraj pristúpil k tvorbe siete CVI systémovo a plánuje podporiť vznik ďalších centier v budúcnosti tak, aby boli ich služby dostupné pre všetky rodiny v regióne.“