Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
17.04.2024 08:55

V Lešti našli dve takmer kompletné vojenské vozidlá z obdobia II. svetovej vojny


Zdroj: Martin Miňo, KPÚ Banská Bystrica


Vo výcvikovom priestore Lešť na strednom Slovensku našli dve takmer kompletné historické vojenské vozidlá z obdobia druhej svetovej vojny. Informuje o tom Martin Miňo z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica.


Dodáva, že nálezy nahlásili nezávisle od seba príslušníci ozbrojených síl i zamestnanec Vojenského historického ústavu Praha. "Sú to dva modely toho istého vozidla. Jeden našli v mokradiach potoka pri zaniknutej dedine Turie Pole a druhý na cintoríne zaniknutej dediny Lešť," objasnil s tým, že je to nemecký predný voz alebo Vorderwagen.         

Nález po prvotnej obhliadke a dokumentácii previedli ako majetok štátu na Vojenské historické múzeum Svidník. To si ho s asistenciou Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica a Ozbrojených síl SR vyzdvihlo. "Zvlášť náročné bolo najmä vyzdvihnutie kompletnejšieho vozidla z Turieho Poľa," spomenul Miňo. Poznamenal, že autentickejšie ho zreštaurovať bude možné aj vďaka tomu, že sa počas jeho vyzdvihnutia podarilo nájsť pomerne veľa drobných súčastí. Priblížil, že to bolo pomocou detektora kovov.         

Vozidlo slúžilo na prepravu samostatných mobilných zariadení ako kusy artilérie, poľnej kuchyne a podobne. Skladá sa z mohutnej železnej ťažnej tyče, o ktorú bol v prednej časti zapriahnutý primárne konský alebo volský záprah. Neskôr aj motorové vozidlo a vzadu prepravovaný komponent. "Malo železnú nápravu. Na nej boli pôvodne kolesá, ktoré sa skladali zo železných a drevených častí," spresnil. Podľa neho železné obruče kolies boli síce na drevených kolesách, tie však mali železné úchyty na drevené lúče. Kolesá mali aj železné náboje.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.09.2016
V lese nad Šášovským Podhradím našli muníciu z II. svetovej vojny
V lesnom poraste nad Šášovským Podhradím pri Žiari nad Hronom našli v piatok (23. 9.) viac kusov munície pravdepodobne z obdobia II. svetovej vojny.
viac
23.03.2018
V sobotu budú v centre Galanty rekonštrukcie bojov druhej svetovej vojny
Posledné dni vojny v Galante má názov rekonštrukcia bojov a vojnových udalostí, ktorú pri príležitosti 73. výročia oslobodenia pripravuje na sobotu 24. marca Klub vojenskej histórie Mor ho! spolu s radnicou.
viac
08.05.2021
Pamiatku obetí fašizmu si uctili aj v Prešove
V Prešove pri pamätníkoch v Južnom parku a na Konštantínovej ulici si pripomenuli pamiatku obetí druhej svetovej vojny pietnym aktom kladenia vencov.
viac
29.06.2021
UNICEF hľadá pamätníkov pomoci UNRRA
Po 2. svetovej vojne pomáhala organizácia Spojených národov UNRRA krajinám postihnutých vojnou. Jednou z prvých krajín, kam táto pomoc smerovala bolo Československo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %