Ilustračná snímka (mvsr)
Informačné kancelárie riešia celú škálu trestnej činnosti: problematika domáceho násilia predstavuje až 16 %, obetí podvodu je 23 % a približne 30 % tvorí netrestná agenda.
Informačné kancelárie pre obete trestných činov, tzv. kontaktné body v klientských centrách v každom kraji Slovenska sú zamerané na päť cieľových skupín – obete z radov seniorov, obete násilných trestných činov, nenávistných trestných činov a extrémizmu, obete obchodovania s ľuďmi a obete z radov mládeže. Ich hlavnou úlohou je poskytovať základné informácie obetiam trestných činov a sprostredkovať poskytovanie služieb v troch oblastiach - sociálne a psychologické poradenstvo, právne usmernenie a podpora.
„Projekt bol spustený v roku 2017 a služby Informačných kancelárií pre obete sú pre verejnosť dostupné od konca roka 2018. Do konca novembra 2019 v nich vyhľadalo pomoc 253 ľudí, z toho v 40 prípadoch šlo o domáce násilie, pričom v 36 prípadoch bola obeťou žena,” hovorí ministerka vnútra Denisa Saková.
Obetiam trestných činov je v kancelárii k dispozícii koordinátor na regionálnej úrovni a dvaja asistenti koordinátora. Tí zabezpečia obeti alebo potenciálnej obeti bezproblémový a promptný prístup k základným informáciám a v prípade potreby sprostredkujú sociálne, psychologické poradenstvo a právne usmernenie a podporu.
Informačné kancelárie pre obete riešia celú škálu trestnej činnosti. Obracajú sa na ne tak obete majetkovej a ekonomickej kriminality, ako aj násilných trestných činov. Okrem toho pracovníci vybavujú podnety osôb s neštandardným správaním. Obrátili sa na nich aj poškodení s obchodnoprávnymi alebo občianskoprávnymi problémami či s prípadmi priestupkov. Čo sa týka problematiky domáceho násilia, tá predstavuje až 16 %, obetí podvodu je 23 % a približne 30 % tvorí netrestná agenda.
Pracovníkov už niekoľko mesiacov školia špeciálne pre kontakt s dotknutou osobou a na celom Slovensku prebiehajú aj ďalšie školenia, ktoré zahŕňajú vzdelávanie príslušníkov Policajného zboru SR, tréning trénerov cieľovej skupiny (seniori ako lektori) ako aj vzdelávanie osôb prvého kontaktu. K novembru 2019 bolo uskutočnených viac ako 60 školení pre približne 1200 osôb a počas trvania projektu sa uskutoční ďalších 40 vzdelávaní. Súčasťou pomoci obetiam sú tiež preventívne aktivity (besedy a zážitkové workshopy), ktoré sa konajú priamo v teréne.