Sobota 29.01.2022
Dnes má meniny 
Gašpar
°C
04.05.2021 01:30

V BPMK hrozí hromadné prepúšťanie, podľa primátora to nie je také vážne


Primátor Košíc Jaroslav Polaček.


V Bytovom podniku mesta Košice (BPMK) hrozí hromadné prepúšťanie. Táto obchodná spoločnosť vlani dosiahla celkové výnosy vo výške 8,14 milióna eur, pri ktorých vykázala stratu viac ako 380 000 eur.


Vyplýva to zo správy o činnosti Dozornej rady BPMK, ktorú mestskí poslanci na svojom pondelkovom (3. 5.) rokovaní vzali na vedomie. Primátor Jaroslav Polaček si nemyslí, že situácia je taká vážna. Ako povedal, mesto hľadá riešenie, aby k žiadnemu prepúšťaniu nedošlo.

V uvedenej správe sa uvádza, že za nepriaznivý hospodársky výsledok BPMK môžu najmä výpadok príjmov spôsobený nezrealizovaním plánovaných zákaziek pre mesto Košice, zvýšenie mzdových nákladov v súvislosti so zákonnou valorizáciou miezd, vyplatenie odstupného a odchodného, ktoré súviselo s organizačnými zmenami a prijatím nových zamestnancov, či zvýšenie dane z nehnuteľnosti. Zároveň v dôsledku pandémie nového koronavírusu evidujú výpadky príjmu z prenájmu nehnuteľností a na platbách za energie.

Riaditeľ BPMK Peter Vrábel povedal, že cieľom je zabrániť hromadnému prepúšťaniu. O prácu však majú prísť napríklad dôchodcovia. „Snažíme sa s mestom nájsť taký objem zákaziek, ktorý dokážeme realizovať. K prepúšťaniu dôjde, o tom vie aj zamestnanecká rada, aj pán primátor – ale v každej firme je nejaké prepúšťanie. Tie dosahy koronakrízy cítime aj my. Zlý scenár hovorí o 19 ľuďoch. Ten ešte horší o 35,“ spresnil s tým, že situáciu je potrebné vyriešiť ešte tento mesiac.

Valné zhromaždenie BPMK má byť podľa predsedu Dozornej rady BPMK Dominika Karaffu zvolané približne do dvoch týždňov. „Na ňom by sa mala prerokovať aj samotná stratégia rozvoja BPMK, či podľa nej pôjdeme. Ak štatutár mesta povie, že nechceme, aby BPMK vykonával tento objem činností, jednoducho sa bude prepúšťať,“ povedal s tým, že v opačnom prípade budú musieť hľadať dostatočné finančné prostriedky na to, aby zamestnanci BPMK mali prácu. Podľa neho sa vzniknutej situácii dalo zabrániť napríklad tým, že by v mestskom rozpočte bola zohľadnená uvedená stratégia podniku. Pripomenul, že BPMK ku koncu apríla nemal schválený finančný plán na tento rok a k objednávkam na výkony prác pre mesto v potrebnom rozsahu stále nedošlo. V tejto chvíli čerpá obchodná spoločnosť BPMK kontokorentný úver vo výške 650 000 eur, z ktorého uhrádza mzdy zamestnancom.

„Mesto spustilo aj kontrolu v BPMK, hľadá ďalšie riešenia a možnosti. Myslím si, že je to na dobrej ceste. My riešenia máme, ale na druhej strane, ako zodpovedný hospodár si musíme niektoré veci aj preveriť,“ povedal primátor s tým, že pre BPMK hľadajú zákazky na jeho efektívne fungovanie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2017
Novelou volebného zákona podľa R. Rašiho ušetrí štát státisíce eur
Podľa primátora mesta Košice Richarda Rašiho novelou zákona o podmienkach výkonu volebného práva štát ušetrí státisíce eur a voliči nebudú musieť ísť voliť v priebehu jedného roka trikrát. Informovala o tom hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
viac
10.12.2018
Jaroslav Polaček sa ujal funkcie primátora, podporiť ho prišiel aj Ľ. Galko
Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, NOVA, OKS) zložil v pondelok sľub primátora Košíc. Insígnie mesta si prevzal z rúk vedúcej Archívu mesta Košice Márie Hajduovej. Poslanecký sľub zložilo 41 poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ), ktorí uspeli v novembrových komunálnych voľbách.
viac
14.02.2020
Mesto Košice chce dopravné značenie zabezpečovať cez BPMK
Osadzovanie a údržba dopravného značenia ako aj inštalovanie dopravných značiek by sa mohli riadiť už novými pravidlami.
viac
27.12.2021
Verejnosť môže opäť podávať návrhy na Cenu mesta a Cenu primátora
Verejnosť opäť môže podávať návrhy na laureátov Ceny mesta Košice a Ceny primátora mesta. Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke. Tieto verejné ocenenia udeľujú každoročne v rámci Dňa mesta Košice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %