Utorok 06.06.2023
Dnes má meniny 
Norbert
°C
18.05.2023 03:20

V areáli bývalej skládky odpadov chcú vybudovať fotovoltickú elektráreň


Ilustračná snímka: (tasr).


V areáli bývalej skládky odpadov v Spišskej Belej plánujú umiestniť fotovoltickú elektráreň. Mestskí poslanci tento týždeň schválili zámer na budúci prenájom pozemkov pre tento účel.


Informovala o tom samospráva na webovej stránke s tým, že elektráreň tam bude prevádzkovať bratislavská spoločnosť oekostrom Service. Poslanci schválili prenájom na 30 rokov za nájomné vo výške 30 centov za štvorcový meter (m²) ročne, vrátane každoročnej inflačnej doložky.

Zo zverejneného materiálu vyplýva, že elektráreň by mala byť zriadená na dvoch parcelách vo vlastníctve mesta, v celkovej rozlohe viac ako 46 000 m². Ďalším krokom, po schválení zámeru poslancami, je podanie žiadosti vzhľadom na maximálnu rezervovanú kapacitu a určenie bodu pripojenia distribúcie VSD (Východoslovenská distribučná). Ďalej bude nasledovať príprava projektovej dokumentácie, potrebná je tiež zmena územného plánu, územné konanie a proces ukončí samotná výstavba.

Spôsob ukotvenia fotovoltických modulov na zrekultivovanej skládke bude pomocou šikmého navŕtania do minimálnej hĺbky, resp. spôsobom s minimálnym zásahom do podložia.

Primátor Spišskej Belej Peter Zibura uviedol, že mesto tento zámer víta. "Tie pozemky sa inak využiť nedajú, keďže je tam zrekultivovaná skládka a radi využijeme tento priestor práve na tento účel. Robíme tam pravidelný monitoring, kosí sa to, udržiava a kontroluje, z toho nájmu budeme vedieť uhradiť náklady s tým spojené. Súhlas mesta majú, aj keď nájomnú zmluvu sme ešte nepodpísali. K tomu dôjde, až keď budú mať vybavené všetky potrebné povolenia," uviedol primátor.

Predpokladá, že celkový proces realizácie projektu potrvá dva až tri roky. Vyrobenú energiu budú následne dodávať do distribučnej siete. Vizuálneho smogu sa primátor podtatranského mestečka neobáva. "Ide o menšiu dolinu, je to pri hlavnej ceste za mestom, okolo je poľnohospodárska pôda, takže myslím si, že špatiť okolie to nebude. Skôr naopak, bude to signál, že sme v regióne moderní. Bude to taká vhodná kombinácia - Tatry, príroda a zelená energia," uzavrel Zibura.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.10.2017
Začala sa výstavba cyklotrasy v Strážkach, v pláne je aj bike park
Mesto Spišská Belá začalo v týchto dňoch s výstavbou cyklotrasy do Kežmarku v mestskej časti Strážky. Ide o úsek dlhý niečo cez dva kilometre a vedie od štrkoviska v Strážkach cez kaštieľ Strážky, až po začiatok panelového chodníka na začiatku Strážok v smere na Spišskú Belú.
viac
10.06.2018
Mesto Spišská Belá pokračuje aj v tomto roku v obnove historickej zvonice
Mesto Spišská Belá pod Tatrami pokračuje aj v tomto roku v rekonštrukcii tamojšej renesančnej zvonice, ktorá patrí medzi jednu z najvyšších na Slovensku.
viac
09.05.2023
Obec chce pre školské zariadenia vybudovať fotovoltickú elektráreň
Obec Jesenské v okrese Rimavská Sobota by chcela vybudovať fotovoltickú elektráreň, ktorá by elektrinou napájala školské budovy. V rámci projektu sa plánuje uchádzať o dotáciu z európskych zdrojov. Uviedol to starosta obce Gabriel Mihályi.
viac
24.05.2023
Dobrovoľníci vysadili tisícky stromčekov v mestských lesoch
Pre obnovu lesa zorganizovali Lesy mesta Spišská Belá nedávno dobrovoľnícku akciu pod názvom Zasaď si svoj strom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.29 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.76 %