Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
18.05.2023 03:20

V areáli bývalej skládky odpadov chcú vybudovať fotovoltickú elektráreň


Ilustračná snímka: (tasr).


V areáli bývalej skládky odpadov v Spišskej Belej plánujú umiestniť fotovoltickú elektráreň. Mestskí poslanci tento týždeň schválili zámer na budúci prenájom pozemkov pre tento účel.


Informovala o tom samospráva na webovej stránke s tým, že elektráreň tam bude prevádzkovať bratislavská spoločnosť oekostrom Service. Poslanci schválili prenájom na 30 rokov za nájomné vo výške 30 centov za štvorcový meter (m²) ročne, vrátane každoročnej inflačnej doložky.

Zo zverejneného materiálu vyplýva, že elektráreň by mala byť zriadená na dvoch parcelách vo vlastníctve mesta, v celkovej rozlohe viac ako 46 000 m². Ďalším krokom, po schválení zámeru poslancami, je podanie žiadosti vzhľadom na maximálnu rezervovanú kapacitu a určenie bodu pripojenia distribúcie VSD (Východoslovenská distribučná). Ďalej bude nasledovať príprava projektovej dokumentácie, potrebná je tiež zmena územného plánu, územné konanie a proces ukončí samotná výstavba.

Spôsob ukotvenia fotovoltických modulov na zrekultivovanej skládke bude pomocou šikmého navŕtania do minimálnej hĺbky, resp. spôsobom s minimálnym zásahom do podložia.

Primátor Spišskej Belej Peter Zibura uviedol, že mesto tento zámer víta. "Tie pozemky sa inak využiť nedajú, keďže je tam zrekultivovaná skládka a radi využijeme tento priestor práve na tento účel. Robíme tam pravidelný monitoring, kosí sa to, udržiava a kontroluje, z toho nájmu budeme vedieť uhradiť náklady s tým spojené. Súhlas mesta majú, aj keď nájomnú zmluvu sme ešte nepodpísali. K tomu dôjde, až keď budú mať vybavené všetky potrebné povolenia," uviedol primátor.

Predpokladá, že celkový proces realizácie projektu potrvá dva až tri roky. Vyrobenú energiu budú následne dodávať do distribučnej siete. Vizuálneho smogu sa primátor podtatranského mestečka neobáva. "Ide o menšiu dolinu, je to pri hlavnej ceste za mestom, okolo je poľnohospodárska pôda, takže myslím si, že špatiť okolie to nebude. Skôr naopak, bude to signál, že sme v regióne moderní. Bude to taká vhodná kombinácia - Tatry, príroda a zelená energia," uzavrel Zibura.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.02.2018
Základná škola získala na podporu inkluzívneho vzdelávania dotáciu 88-tis. eur
Základná škola Milana R. Štefánika v Spišskej Belej v okrese Kežmarok sa zapojí do projektu na podporu inkluzívneho vzdelávania svojich žiakov. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavujú 93-tis. eur.
viac
19.08.2019
Na poriadok v meste dohliada modernizovaný kamerový systém
Tri inteligentné kamery s funkciou čítania evidenčných čísel vozidiel osadili pri vstupoch do mesta počas augusta v Spišskej Belej (okres Kežmarok).
viac
06.07.2021
Po zabudnutej trati za umením
Horúci tip na príjemný letný výlet pre celú rodinu prináša Detská železnica Košice a pozýva na Veľký vlakový výlet Po zabudnutej trati za umením do Strážok, Spišskej Belej a Kežmarku už v sobotu 10. júla. Lístky je potrebné zakúpiť vopred.
viac
21.11.2022
Nová kniha mapuje históriu jedinej lesnej železnice na hornom Spiši
V Spišskej Belej nedávno uviedli do života novú knihu pod názvom "Lesná železnica, Spišská Belá – Lendak".
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %