Sobota 04.05.2024
Dnes má meniny 
Florián
°C
02.01.2020 02:50

Úmrtí chodcov pribudlo, Cyklokoalícia žiada ich skutočnú ochranu


Ilustračná snímka (PZSR)


Rok 2019 bol pre chodcov na Slovensku opäť tragickejší. Kým v roku 2018 narástol počet usmrtených na 59 obetí, tento rok bol rovnaký počet dosiahnutý už v novembri. Ďalšie obete pribudli aj pred vianočnými sviatkami.


Cyklokoalícia preto požaduje podniknúť kroky, ktoré povedú k skutočnej ochrane najzraniteľnejších účastníkov premávky. Potrebné sú podľa nej zmeny v legislatíve aj v infraštruktúre.

Štatistiky Polície SR ukazujú, že bezpečnosť pešieho pohybu sa u nás stále nedarí zvyšovať. Kým v roku 2017 zomrelo v premávke 49 chodcov, v roku 2018 to bolo 59 a v roku 2019 bude toto číslo opäť vyššie. Spomedzi krajov je na tom so 16 usmrtenými najhoršie Košický kraj. Práve december patrí dlhodobo k najrizikovejším mesiacom, čo sa žiaľ potvrdilo aj tento rok.

K zvlášť tragickej udalosti došlo v Michalovciach, kde cúvajúci vodič kuriérskej dodávky na chodníku zabil 18-ročné dievča. V ten istý deň prišla o život 60-ročná žena v Trebišove, ktorú vodič auta zrazil na priechode pre chodcov. Rovnaký scenár sa opakoval o dva dni neskôr v Šahách, kde po zrážke na priechode zomrela 61-ročná chodkyňa. Takmer štvrtina všetkých nehôd s usmrtením chodca sa tento rok odohrala na priechodoch pre chodcov.

„Priechody pre chodcov sú miestom, kde by mal byť chodec chránený viac, preto je aj v tomto potrebné zmeniť legislatívu. Vodič auta sa musí k priechodu približovať takou rýchlosťou, aby vedel zastaviť, keď naň chodec vstúpi. Neprehľadnosť situácie ani znížená viditeľnosť nemôže byť ospravedlnením zabitia človeka. Naopak, mala by viesť k zvýšeniu ostražitosti vodiča a zníženiu rýchlosti auta,“ hovorí Dan Kollár z Cyklokoalície. Takúto zmenu zákona už Polícia SR v minulosti iniciovala, návrh však nakoniec do platnosti nevošiel.

Rok 2019 však priniesol aj legislatívne zmeny, ktoré chodci ocenia. Novelizáciou zákona o cestnej premávke sa od 1. decembra 2019 zakázala jazda automobilom po chodníku. Tá bola doteraz možná, pokiaľ išlo auto zaparkovať, čo bolo v praxi nejasné. Tiež sa po novom sprísnil zákaz používania mobilov za volantom. Podľa združenia ide o výrazne pozitívne zmeny, pokiaľ ich bude polícia skutočne vymáhať, spolu s efektívnejším meraním rýchlosti. „Stále však zostal v zákone absurdný európsky unikát, plošné umožnenie parkovania na chodníku,“ dopĺňa Kollár.

Veľkú časť zodpovednosti majú podľa Cyklokoalície na pleciach samosprávy. „Keď hovoríme o bezpečnosti pešieho pohybu, najzásadnejším faktorom je rýchlosť automobilov. Práve obce a mestá majú v rukách nástroje, ktorými ju možno znížiť - vytváranie zón 30, úpravy infraštruktúry či znižovanie tranzitu obcami. Efektívne upokojovanie je nevyhnutné na to, aby v roku 2020 táto smutná štatistika opäť nenarástla,“ uzavrel Kollár.

Autor: (ts-Cyklokoalícia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.12.2018
Krajskí poslanci schválili rozpočet na budúci rok
Prešovský samosprávny kraj (PSK) bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 206 miliónov eur. Krajskí poslanci ho schválili na pondelkovom rokovaní.
viac
27.04.2020
Slovensko môže prísť o dropa veľkého a sokola kobcovitého
Slovensko môže prísť o dva najvzácnejšie vtáčie druhy, dropa veľkého a sokola kobcovitého. Pravidelne hniezdia v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia.
viac
05.06.2020
Otvorenie prvého úseku cyklochodníka v Leviciach
Symbolicky na Svetový deň bicyklov dňa 3. júna sa uskutočnilo slávnostné otvorenie cyklochodníka na Pereckej ulici v Leviciach.
viac
16.09.2023
Mestské lesy znova apelujú na vzájomnú ohľaduplnosť
Mestské lesy v Bratislave návštevníkom lesoparku opätovne pripomínajú, aby boli voči sebe navzájom ohľaduplní. Vysoká návštevnosť totiž podľa mestskej organizácie prináša so sebou aj zodpovednosť. Podotýka, že takmer každý víkend jazdí pre spôsobený úraz sanitka. Pripomína preto kódex ohľaduplnosti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %