Piatok 21.02.2025
Dnes má meniny 
Eleonóra
°C
19.02.2025 05:25

Spoznajte, ako sa Dolný Kubín menil od minulosti k dnešku


Ilustračný obrázok


Dolný Kubín je mesto s bohatou históriou, ktorá siaha stovky rokov do minulosti. Pripravovaná novinka, porovnávacia mapa súčasného a historického Dolného Kubína a jeho okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa územie zmenilo v priebehu času.


Toto dielo je výsledkom práce kartografického tímu z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci, ktorý teraz pôsobí v Kynceľovej pri Banskej Bystrici. Originálne dielo bude porovnávať súčasnú mapu Dolného Kubína a jeho okolia s mapou Jána Lipského z roku 1806, a to nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie s rozšírenou realitou.

Mappa generalis regni Hungariae – Generálna mapa Uhorska

Ján Lipský bol popredný slovenský, uhorský a aj európsky kartograf. Rodák zo Sedličnej pri Trenčíne je autorom kartografického diela zloženého z deviatich listov, ktoré sa považuje za najpresnejšiu mapu Uhorska v 19. storočí. Originálny výtlačok kolorovanej medirytiny Generálnej mapy Uhorska z roku 1806 si nadšenci máp a histórie môžu detailne prezrieť v Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej. Vzhľadom na pozoruhodnú presnosť a podrobnosť tejto mapy ju kartografický tím zvolil za najvhodnejšiu pre porovnanie so súčasnou mapou.

História a súčasnosť vedľa seba

Mapa z tvorby kartografického ústavu VKÚ Harmanec v Kynceľovej pri Banskej Bystrici vám umožní presne vidieť a porovnať zmeny, ktorými mesto Dolný Kubín prešlo za posledné dve storočia. Obidve mapy budú v mierke 1: 115 000 umiestnené vedľa seba a budú doplnené o textovú časť, ktorá upriamuje pozornosť užívateľa na najzaujímavejšie zmeny v regióne za viac ako 200 rokov. Budeme môcť porovnať napríklad zmeny v tokoch riek, v cestných komunikáciách, vo veľkosti a dôležitosti sídel, v zmenách miestnych názvov a iných dôležitých prvkov.

"Porovnávacia mapa Dolného Kubína a okolia kedysi a dnes je súčasťou ucelenej edície porovnávacích máp jednotlivých regiónov Slovenska. Prostredníctvom nej chceme verejnosti predstaviť zmeny na Slovensku za viac ako 200 rokov. Mapy majú vzdelávací charakter a sú vhodným doplnkom do škôl, no veľkú obľubu majú aj u širokej verejnosti," dopĺňa Milan Paprčka, riaditeľ VKÚ Harmanec s.r.o. a Slovenského múzea máp v Kynceľovej.

Rozšírená realita nad papierovou mapou

Nad touto mapou bude fungovať aj nová mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré užívateľ namieri, a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé. Nad starou mapu zobrazí miesta, ktoré existovali už pred 220 rokmi a nad aktuálnou tie novšie, ktoré predtým neboli.

Didaktická pomôcka pre žiakov

Keďže túžbou kartografov z Kynceľovej nie je len osloviť s týmto dielom nadšencov máp, ale aj žiakov, môžeme považovať toto dielo za skvelú didaktickú pomôcku, ktorá priblíži žiakom ich okolie. Dozvedia sa niečo o histórii svojho regiónu a zároveň môžu sledovať, ako sa krajina od roku 1806 zmenila. Toto porovnanie môže pomôcť žiakom a študentom pochopiť geografické a historické koncepty, ktoré sa v mape nachádzajú.

Redakčná práca priamo v regióne

Pre úspech projektu je nutná aj práca v teréne, priamo v regióne. To, ako sa región zmenil, vedia totiž najlepšie miestni obyvatelia. Podrobnosti o zmenách v meste Dolný Kubín a jeho okolí pomáha zisťovať regionálny projektový manažér, Peter Sloboda.

„Naša mapa je jedinečný nástroj, ktorý oživuje minulosť a zároveň predstavuje súčasný obraz Dolného Kubína. Poukazuje na bohaté dejiny tohto významného regiónu a pomáha odhaliť prepojenia medzi historickými udalosťami a dnešným životom. Podporuje tak hlbšie pochopenie nášho kultúrneho dedičstva a vzbudzuje záujem o jeho zachovanie. Veríme, že vďaka nej si Dolný Kubín získa zaslúženú pozornosť ako mesto s bohatou históriou a jedinečným charakterom.“ uzatvára Peter.

Autor: (ts-VKÚ Harmanec, Martin Kmeť)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.12.2017
Vianočné obdobie na Orave spríjemní rozmanitý program
Tak ako každý rok, aj tento podčiarkne vianočnú atmosféru na Orave séria podujatí Oravského kultúrneho strediska, organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
29.10.2018
Čaro dreva
Pod týmto názvom bude 7. novembra 2018 o 16.00 hod. vernisážou vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne otvorená výstava prác rezbára Ľubomíra Orsága pri príležitosti jeho životného jubilea.
viac
15.04.2019
Oravská galéria získala vlani dotácie z FPU na sedem projektov
Sedem projektov Oravskej galérie (OG) v Dolnom Kubíne získalo minulý rok dotáciu z Fondu na podporu umenia (FPU). Financie v celkovej výške viac ako 35.000 eur boli použité na nadobudnutie a odborné ošetrenie zbierkových predmetov a výstavnú činnosť. Informovala o tom riaditeľka galérie Eva Ľuptákov
viac
05.03.2024
Dolný Kubín má prvú haptickú mapu centra mesta pre nevidiacich a slabozrakých
Dolný Kubín má prvú haptickú mapu centra mesta pre nevidiacich. Vytvorili ju odborníci z Masarykovej univerzity v Brne. Podľa primátora Jána Prílepka je medzi slovenskými mestami pravdepodobne unikátom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.19 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.01 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %