Asi 9 metrov vysoký kamenný vodopád situovaný pod hradom Šomoška patrí jednoznačne k najpôsobivejším prírodným výtvorom na Slovensku. Vznikol pred asi štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Vodopád pozostáva z tmavých päť- až šesťbokých čadičových stĺpov a svojou ohnutou formou sa radí k celoeurópskym unikátom.
V dňoch od 25. mája až do 10. júna 2017 sa už po deviaty raz bude konať Týždeň Európskych geoparkov v Novohrad-Nógrád geoparku.
Ide o sériu podujatí pre všetky vekové skupiny obyvateľstva s cieľom popularizovať posolstvo geoparku, prezentovať jeho geologické, prírodné a kultúrno-historické hodnoty s dôrazom na ich záchranu a ochranu. Ponuka programov je bohatá: od populárno-vzdelávacích a súťažných programov pre deti materských, základných a stredných škôl, premietanie filmov, túry so sprievodcom pre širokú verejnosť až po letný tábor geoparku.
Organizátormi a partermi podujatí sú Združenie právnických osôb Geopark NovohradNógrád, Novohrad-Nógrád Geopark Nonprofit Kft, Riaditeľstvo Národného parku Bükk, Prírodná rezervácia Praveké nálezy Ipolytarnóc, mesto Fiľakovo, obec Hajnáčka, Štátna ochrana prírody SR CHKO Cerová vrchovina, Slovenská agentúra životného prostredia, Univerzita Mateja Bela, Slovenská akadémia vied Ústav vied o Zemi, Hradné múzeum vo Fiľakove, Novohradské turisticko-informačné centrum, ZŠ Štefana Koháriho II Fiľakovo, ZŠ Školská Fiľakovo, ZŠ Farská lúka Fiľakovo, ZŠ Belina.
Novohrad-Nógrád geopark je územie s výnimočnými geologickými, prírodnými, kultúrno-historickými jedinečnosťami rozprestierajúce sa na juhu Banskobystrického kraja a severe maďarskej Nógrádskej župy. Jeho výnimočnosť je cenená celosvetovo – geopark sa hrdí titulom UNESCO Globálny geopark: spoločne so 127 územiami z celého sveta je členom Globálnej siete geoparkov a kategória „geopark“ je od roku 2015 začlenená do UNESCO, podobne ako napr. Zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva.