Piatok 22.11.2024
Dnes má meniny 
Cecília
°C
04.09.2017 04:39

Radvanský jarmok v znamení významného jubilea a návratu k tradíciám


Pozvánka.


Už cez nasledujúci víkend sa Banskobystričania i návštevníci dočkajú jedného z najočakávanejších a najnavštevovanejších podujatí Banskobystrického kultúrneho leta.


„Jarmok všetkých jarmokov“  sa v dňoch 8. až 10. septembra 2017 ponesie v znamení významného výročia. Mesto láka malých aj veľkých na bohatý program, trh tradičných remesiel i dobré jedlo či pitie. Chýbať nebude pokus o slovenský rekord vo výrobe najväčšieho koryta, unikátna poštová známka v tvare srdca s vôňou medovníka, bábkové divadlo a vzácna návšteva z Francúzska.

Jubilejný 360. Radvanský jarmok znamená aj návrat k tradíciám. Vďaka pátraniu po rode Radvanských sa historikom podarilo skontaktovať s priamym potomkom rodu Radvanských,  zakladateľov tohto výnimočného podujatia.

„Teší ma, že okrem partnerských miest prijal naše pozvanie aj Anton Radvanský a svojou účasťou podčiarkne výnimočnosť Radvanského jarmoku. V piatok, 8. septembra v rámci slávnostného otváracieho ceremoniálu pozdraví všetkých obyvateľov a  návštevníkov mesta. V sobotu máme naplánovanú obhliadku kaštieľa Radvanských, ktorý sa v súčasnosti obnovuje. Verím, že nielen zahraniční hostia, ale najmä Banskobystričania si prídu jubilejný jarmok naplno vychutnať,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Návštevníci sa môžu tešiť na vizuálnu šou, ktorá oživí historický jarmok so šľachtou, remeselníkmi, mešťanmi, baníkmi, kaukliarmi či žobrákmi a prepojí ho s tým súčasným. Čaká nás varešková volenka, koncert Jany Kirschner, tvorivé dielne pre dospelých a výroba repliky zariadenia na drvenie a spracovanie banského výťažku.  Medzi zaujímavosti budú opäť patriť ukážky tavenia liatiny v kopulovej peci. Radvanský jarmok bude aj o bábkarských rodoch.

„V roku 2016 pribudlo slovenské a české bábkarstvo do prestížneho svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. K nášmu mestu bábkové divadlo neodmysliteľne patrí, a preto si pripomenieme osobnosti, akými boli Stražanovci, Anderlovci a tiež Anton Duša s Janou Pogorielovou Dušovou,“ hovorí Lýdia Baranová z Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu.

 

Trh tradičných remesiel už aj v Lazovnej ulici

Obľúbený trh tradičných remesiel po prvý raz otvorí pre remeselníkov aj Lazovnú ulicu. Do Banskej Bystrice pricestuje približne 250 majstrov remesla zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Bulharska, Srbska i Ruska. Prevahu budú mať aj tento rok medovnikári a rezbári, no predstavia sa keramikári, kožušníci, remenári, kováči, výrobcovia šperkov, krojov, marionet a spracovatelia medu. Chýbať nebudú ani prírodné mydlá, výrobky z ľanu, bavlny a kozieho mlieka. Predajná doba stánkov s remeslami: 8. septembra od 10:00 hod. do 20:00 hod., 9. septembra od 9:00 hod. do 20:00 hod. a 10. septembra od 9:00 hod. do 16:00 hod.

 

Ponuka jarmočných jedál

Ani na jubilejnom Radvanskom jarmoku nebudú chýbať tradičné jarmočné jedlá, burčiak či medovina. Jarmočné špeciality budú všetkým k dispozícii už vo štvrtok, 7. septembra od 14:00 do 02:00 hod.

V piatok a v sobotu, 8. – 9. septembra od 9:00 do 02:00 a v nedeľu 10. septembra do 16:00 hod. Lokality so zábavnými kolotočmi budú otvorené od štvrtka do nedele, v čase od 09:00 do 24:00 hod. s hudobnou produkciou do 22:00 hod.

 

Dajte prednosť MHD

Ani tento rok sa vodiči nevyhnú úplným uzávierkam miestnych komunikácií či zobojsmerneniu v niektorých úsekoch. Dopravné obmedzenia budú platiť v rozsahu ako po iné roky. Všetkých motoristov žiadame, aby nejazdili po pamäti, sledovali prenosné dopravné značenie a riadili sa pokynmi príslušníkov polície. Návštevníkom odporúčame využiť linky mestskej hromadnej dopravy, ktoré budú v prípade potreby posilnené.

Prvý historický Radvanský jarmok sa konal 8. septembra 1657. Jeho história sa však začala písať predsa len o niečo skôr, a to už v roku 1655, keď uhorský kráľ Leopold I. Habsburský udelil Radvani právo konania jarmoku na sviatok Narodenia Panny Márie. Hoci banskobystrický Radvanský jarmok nepatrí k najstarším na Slovensku, stal sa naším národným symbolom. Od roku 2011  je súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Minulý rok bol venovaný modrotlači, Škole remesiel – ÚĽUV, viachlasnému horehronskému spevu či gajdám.

 

Súbor na stiahnutie Program RJ 2017.pdf (2.1 MB)

Súbor na stiahnutie 360. RJ - Dopravný režim.pdf (156.4 kB)

Autor: (MsÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.02.2017
Gajdošské fašiangy prinesú pochôdzku obcami aj zabíjačky
Medzinárodné stretnutie gajdošov a gajdošských hudieb s názvom Gajdošské fašiangy, ktoré sa každoročne konajú v obciach ležiacich na úpätiach Pohronského Inovca, oslávi tento rok svoje 30. výročie.
viac
03.03.2017
Kam cez víkend v trenčianskom regióne
Príďte stráviť víkendové chvíle v spoločnosti umeleckých kováčov či cestovateľov.
viac
07.06.2017
Snina pri príležitosti výročia predstaví vlastnú mincu i pieseň
Sninská samospráva sa pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o meste rozhodla pripraviť pre svojich obyvateľov možnosť vyraziť si vlastnú mincu. Mesto bude zároveň reprezentovať aj nová pieseň. Obe zaujímavosti predstaví verejnosti už tento piatok (9. 6.).
viac
16.06.2017
Medzinárodný folklórny festival v Myjave
Už po 58. krát sa v Myjave koná jeden z najväčších folklórnych festivalov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %