Snímka zdroj: (tasr).
Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) priblížia aj tento rok verejnosti viaceré bežne neprístupné pamiatky, prípadne prístupné pamiatky návštevníkom ukážu "v inom svetle".
Do konca septembra je v rámci aktuálneho 24. ročníka pripravených po celom Slovensku viac ako 250 podujatí. Niesť sa budú v duchu tohtoročnej témy Pamiatky a príroda: krajina možností.
Hostiteľským mestom pre otvárací ceremoniál DEKD 2017 je Trnava, a to pri príležitosti osláv 30. výročia vyhlásenia centra mesta za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční vo štvrtok 7. septembra v priestoroch Mariánskeho seminára a spojený bude s odovzdávaním výročných cien časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016.
Okrem toho je však podľa Miroslavy Kuracinovej Valovej, koordinátorky DEKD pre Trnavský kraj, pripravených počas celého mesiaca viac ako 30 podujatí. Program je koncipovaný pre všetky vekové kategórie a chýbať v ňom nebudú konferencie, semináre, exkurzie, prehliadky a cykloprehliadky, koncerty či prednášky. Návštevníci sa dozvedia napr. dejiny františkánskej rehole o krypte pod Kostolom sv. Jakuba, o osudoch trnavských mlynoch, Trnavských rybníkoch, technických pamiatkach v meste, vinárstve a vinohradníctve alebo o čipkách. "Smer radi, že sa zapojilo aj združenie Čierne diery, čo sú mladí nadšenci, ktorí mapujú zdevastované technické pamiatky, ale aj kaštiele po Slovensku," uviedla trnavská koordinátorka. Zároveň sa silným partnerom stalo podľa nej aj občianske združenie Zachráňme hrady. "Cezeň sa zapája občianske združenie Katarínka, ktoré napríklad opravuje Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej v chotári Dechtíc," doplnila Kuracinová Valová.
Široké spektrum podujatí v rámci DEKD 2017 sú však v septembri pripravené okrem Trnavy a Trnavského kraja vo všetkých krajoch Slovenska. V Bratislave sa napr. dozvedia o historických parkoch a záhradách a sprístupnená bude Lisztova záhrada, na petržalskom opevnení budú zasa ukážky bojov. V Trnavskom kraji sa návštevníci vydajú po stopách Márie Terézie, v Žilinskom kraji ochutnajú jedlá pripravené v tradičných peciach, v Banskobystrickom navštívia synagógu, krypty či barokovú jezuitskú lekáreň a v Prešovskom kraji budú napr. pozorovať netopiere. Zoznam všetkých podujatí je na webovej stránke www.dekd.sk a väčšina z nich je bezplatná. DEKD 2017 ukončí podujatie 28. septembra v Banskej Štiavnici, na ktorom bude zároveň vyhlásená súťaž Dedičstvo pre budúcnosť.
Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa každoročne konajú v septembri v 49 štátoch Európy. Ich cieľom je prehĺbiť záujem ľudí o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu a zvýšiť kultúrnu identitu národa. Slovensko sa k usporiadateľom DEKD pripojilo v roku 1993. V roku 2010 bolo Ministerstvom kultúry SR poverené úlohou koordinátorov Združenie historických miest a obcí Slovenska a v roku 2017 bolo poverenie rozšírené o občianske združenie ICOMOS Slovensko.