Utorok 19.11.2019
Dnes má meniny 
Alžbeta
°C
05.10.2019 08:10

Turistický vlak Oravský expres má za sebou prvú sezónu


Ilustračná snímka (žsk)


Oravský expres má za sebou prvú, mimoriadne úspešnú sezónu. Počas leta odviezol viac ako dvetisíc turistov a návštevnosť Oravského hradu počas sobôt stúpla o takmer dvadsať percent v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.


Atraktívnu novinku pre turistov spustila počas leta Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko. Špeciálny turistický vlak Oravský expres premával každú sobotu počas letných prázdnin zo Žiliny do Oravského Podzámku a späť. Na rozdiel od bežných vlakových spojení, ktoré smerujú na Oravu, premával bez prestupov a počas pilotnej sezóny ho verejnosť mohla využívať bezplatne.

Cestujúci mali na výber z jedenástich zastávok, v okolí ktorých sa nachádzajú zaujímavé turistické ciele. Okrem Oravského hradu tak mohli navštíviť napríklad aj hrad v Strečne, drevený artikulárny kostolík v Istebnom, odviesť sa na pltiach po Orave alebo Váhu, pozrieť si vodopád v Šútove alebo ďalšie zaujímavé miesta na turistiku a cykloturistiku. ,,Najobľúbenejšou zastávkou bol pre cestujúcich jednoznačne Oravský Podzámok s turistickým cieľom Oravský hrad. Najviac cestujúcich mierilo práve sem, čo sa odrazilo aj v štatistikách návštevnosti hradu. V porovnaní s prázdninovými sobotami v roku 2018 hrad navštívilo o 19,4 % turistov viac,“ povedala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová.

Pôvodná kapacita vlaku bola 78 miest na sedenie a 5 na prepravu bicyklov. Pre veľký záujem sa však KOCR Žilinský turistický kraj rozhodla posilniť Oravský expres o ďalšiu vlakovú jednotku a kapacita miest sa tak v polovici sezóny zdvojnásobila. „Teší nás, že sa myšlienka sezónnych expresov úspešne rozšírila do jednotlivých regiónov Slovenska, pretože tieto sezónne spoje významne prispievajú k rozvoju turistického ruchu. Oravský expres v lete absolvoval premiéru a okamžite si našiel svojich cestujúcich. Fakt, že sme museli dokonca zvýšiť kapacitu spojov, je dôkazom toho, že šlo o naozaj vydarený projekt. Podobnej spolupráci sme otvorení aj v budúcnosti,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Žilinský kraj patrí dlhodobo k najnavštevovanejším regiónom na Slovensku. Minulý rok oslavoval dosiahnutý turistický milión, tento rok záujem o spoznávanie krás Žilinského kraja ešte narástol. ,,Pre nás je to zároveň záväzok, aby sme pre našich návštevníkov, ale i domácich pripravovali stále nové lákadlá. Preto sa teším, že si turistická novinka z dielne našej Krajskej organizácie cestovného ruchu získala priaznivcov. Naplno ju využili najmä rodiny s deťmi, ale i cyklisti a počas leta sa stala vyhľadávaným dopravným spojením pri potulkách naším krajom,” povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Svoju poslednú jazdu ukončil Oravský expres v sobotu 31. augusta.

Projekt finančne podporil KOCR Žilinský turistický kraj a Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Autor: (ts-ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2017
Žilinská župa otvorila sezónu cyklobusov
Žilinský župan Juraj Blanár spolu s generálnym riaditeľom SAD Žilina Petrom Pobehom vypravili v nedeľu 11. júna z Vrútok prvý cyklobus tohtoročnej sezóny. Unikátnu možnosť prepravy pre cyklistov tak župa ponúkne aj v lete 2017.
viac
15.12.2017
Posledná jazda Malokarpatským expresom
Prvá sezóna zážitkového autobusu „Malokarpatský expres“, ktorý začal premávať 15. septembra 2017 z Bratislavy do turistického regiónu Malých Karpát, sa blíži ku koncu.
viac
27.04.2018
Cez víkend odomkneme župné hrady
Hrady Žilinskej župy, Oravský hrad i hrad Strečno, sa pripravujú na hlavnú letnú sezónu, ktorá sa začína už tento víkend 28. – 29. apríla. Po ročnej pauze kvôli prácam na stabilizácii brala bude verejnosti od 1. mája sprístupnený aj hrad Likava.
viac
28.04.2019
Sezónu na Oravskom hrade otvoria víkendové Thurzove slávnosti
Zreštaurované poschodie Thurzovho paláca Oravského hradu bude pre návštevníkov najväčšou novinkou tohtoročnej turistickej sezóny. Tá sa na Oravskom hrade začína Thurzovými slávnosťami už počas tohto víkendu (27. – 28. 4.).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %