Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
07.04.2022 08:25

Tribečské múzeum predstavuje svet bankoviek a mincí


Na snímke bankovka, Guatemala z roku 1989. Snímka zdroj: (tasr).


Svet bankoviek a mincí z celého sveta od rímskych čias až po súčasnosť predstavuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Výstava Pecunia non olet (Peniaze nesmrdia) je sprístupnená pre verejnosť do 29. apríla tohto roka, informovalo múzeum.


Podľa archeologických poznatkov sa podmienky na vznik peňazí začali vytvárať už v staršej kamennej dobe – paleolite. Funkciu najstaršieho platidla začali plniť rôzne druhy kvalitnej kamennej suroviny a z nej vyrobené nástroje. Nástup produktívneho hospodárstva podnietil ďalší rozvoj výmeny.

Ľudia mladšej doby kamennej si budovali trvalejšie sídla, začali pestovať rastliny, chovať dobytok, venovali sa výrobe pracovných nástrojov, tkali látky, vyrábali hlinené nádoby. Svoje prebytky začali ponúkať na výmenu za iné produkty. Obľúbeným výmenným článkom sa stali aj stredomorské mušle.

V dobe bronzovej sa z Mezopotámie rozšíril vynález bronzu, ktorý pri výmene nahrádzal kamenné platidlá. Od polovice 8. storočia pred naším letopočtom do vývinu naturálnych peňazí vstúpilo železo, ktoré slúžilo na výrobu nástrojov a zbraní a v rôznych formách mohlo nahrádzať funkciu platidla.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2016
Tribečské múzeum pripravilo Mandaly úrody
Netradičné prezentačné podujatie Mandaly úrody pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Je spojené s tvorivou dielňou a približuje význam kultúrnych rastlín slúžiacich ako zdroj výživy ľudí a zvierat alebo surovina pre spracovateľský priemysel.
viac
28.11.2016
Tribečské múzeum predstavuje život v lesných a vodných biotopoch
Takmer 100 kusov preparátov plazov, obojživelníkov, rýb, vtákov a cicavcov obývajúcich prevažne lesné a vodné biotopy predstavuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch.
viac
22.02.2017
Tribečské múzeum predstavuje Grécko na úsvite dejín
Výstava ponúka návštevníkom múzea príležitosť oboznámiť sa s pozoruhodným časovým úsekom dejín starovekého Grécka datovaným okolo roku 7000 p. n. l. zhruba do roku 1100 p. n. l..
viac
24.01.2020
Tribečské múzeum predstavuje vodu ako nenahraditeľný priestor pre život
Sladkovodné biotopy ako miesta so širokou škálou rozličných druhov rastlín a živočíchov, ktoré oživujú a spestrujú horské, podhorské i nížinné oblasti, predstavuje prvá tohtoročná výstava v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %