Tribečské múzeum v Topoľčanoch
Významné prírodné dedičstvo topoľčianskeho regiónu, jedinečnosť živej a neživej prírody, predstavuje výstava, ktorá sa v utorok začala v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Výstava približuje osobitne chránené územia prírody veľkoplošného a maloplošného charakteru nachádzajúce sa v regióne.
Z veľkoplošných chránených území predstavuje Chránenú krajinnú oblasť Ponitrie a Chránené vtáčie územie Tribeč. Maloplošné chránené územia sú zastúpené viacerými kategóriami, reprezentujúcimi národnú prírodnú rezerváciu Hrdovická, päť prírodných rezervácií, dve prírodné pamiatky, štyri chránené areály, dva chránené stromy a päť území európskeho významu, ktoré sú zaradené do európskej siete Natura 2000, informovali pracovníci múzea. Výstava potrvá do 31. októbra tohto roka.
Prostredníctvom geologických, botanických a zoologických exponátov zo zbierok múzea a informačných posterov prináša výstava súhrnné informácie z oblasti flóry, fauny a neživej prírody významných lokalít. Približuje najvzácnejšie a najviac ohrozené druhy rastlín a živočíchov, rovnako ako hodnotné prírodné biotopy geografických celkov Tribeč, Považský Inovec a Nitrianska pahorkatina. Výstavu tvorí približne stovka preparátov živočíchov obývajúcich tieto špecificky cenné časti prírody. Zo vzácnych druhov fauny je vystavený napríklad včelár lesný, sova lesná, mačka divá či srnec hôrny.