Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
24.07.2019 03:05

Múzeum približuje prírodné dedičstvo topoľčianskeho regiónu


Tribečské múzeum v Topoľčanoch


Významné prírodné dedičstvo topoľčianskeho regiónu, jedinečnosť živej a neživej prírody, predstavuje výstava, ktorá sa v utorok začala v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch. Výstava približuje osobitne chránené územia prírody veľkoplošného a maloplošného charakteru nachádzajúce sa v regióne.


Z veľkoplošných chránených území predstavuje Chránenú krajinnú oblasť Ponitrie a Chránené vtáčie územie Tribeč. Maloplošné chránené územia sú zastúpené viacerými kategóriami, reprezentujúcimi národnú prírodnú rezerváciu Hrdovická, päť prírodných rezervácií, dve prírodné pamiatky, štyri chránené areály, dva chránené stromy a päť území európskeho významu, ktoré sú zaradené do európskej siete Natura 2000, informovali pracovníci múzea. Výstava potrvá do 31. októbra tohto roka.         

Prostredníctvom geologických, botanických a zoologických exponátov zo zbierok múzea a informačných posterov prináša výstava súhrnné informácie z oblasti flóry, fauny a neživej prírody významných lokalít. Približuje najvzácnejšie a najviac ohrozené druhy rastlín a živočíchov, rovnako ako hodnotné prírodné biotopy geografických celkov Tribeč, Považský Inovec a Nitrianska pahorkatina. Výstavu tvorí približne stovka preparátov živočíchov obývajúcich tieto špecificky cenné časti prírody. Zo vzácnych druhov fauny je vystavený napríklad včelár lesný, sova lesná, mačka divá či srnec hôrny.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.02.2017
Tribečské múzeum predstavuje Grécko na úsvite dejín
Výstava ponúka návštevníkom múzea príležitosť oboznámiť sa s pozoruhodným časovým úsekom dejín starovekého Grécka datovaným okolo roku 7000 p. n. l. zhruba do roku 1100 p. n. l..
viac
26.11.2019
Tribečské múzeum predstavuje premeny Vianoc v priebehu 20. storočia
Premeny vianočných sviatkov v priebehu 20. storočia prezentuje výstava, ktorú môžu vidieť návštevníci Tribečského múzea v Topoľčanoch. Výstava je zapožičaná z Vlastivedného múzea v Galante, autorkou scenára je Izabela Danterová.
viac
24.01.2020
Tribečské múzeum predstavuje vodu ako nenahraditeľný priestor pre život
Sladkovodné biotopy ako miesta so širokou škálou rozličných druhov rastlín a živočíchov, ktoré oživujú a spestrujú horské, podhorské i nížinné oblasti, predstavuje prvá tohtoročná výstava v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch.
viac
11.03.2022
Tribečské múzeum predstaví jaskyne na Slovensku i v regióne
Najznámejšie jaskyne na Slovensku a najmä v okrese Topoľčany predstavuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Výchovno-vzdelávacie podujatie Jaskyne v našom regióne je svojou štruktúrou určené deťom materských škôl a žiakom prvého stupňa základných škôl.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %