Pondelok 02.12.2024
Dnes má meniny 
Bibiána
°C
15.11.2024 07:55

Mladí dizajnéri navrhli obaly budúcnosti


Foto: ENVI - PAK


Prepojenie udržateľnosti a marketingu s cieľom osloviť zákazníka. O to sa pokúšali študenti vysokých škôl počas súťaže Ekoobal budúcnosti 2024.


Najlepšie ekologické obaly pre produkty dennej spotreby zhodnotila porota a ocenili ich začiatkom novembra na podujatí ENVI Summit 2024 v bratislavskom Pontone.

Cieľom prvého ročníka ENVI Summitu, ktorého súčasťou bola aj súťaž, bolo podľa organizátorov podporiť dialóg o výhodách prechodu na udržateľné obaly a motivovať spoločnosti k pozitívnym zmenám v ekologickom dizajne. Nechýbali podnetné panelové diskusie, workshopy či vyhlásenie víťazov súťaže Ekoobal budúcnosti 2024. Podujatie otvárala austrálska enviroprovokatérka, inovátorka a dizajnérka Leyla Acaroglu, ktorá sa venuje udržateľnosti a ekodizajnu.

Ekologický obal je dôležitý aj pre spotrebiteľov

Ekologické obaly sú pre firmy nielen výzvou, ale aj príležitosťou, ako naplniť rastúce očakávania spotrebiteľov, ktorí vyžadujú zodpovedné kroky smerom k udržateľnosti. Potvrdzuje to aj aktuálny prieskum agentúry Ipsos, podľa ktorého je až pre 50 % ľudí dôležité, aby bol obal ekologický, čiže aby bol vyrobený z materiálov, ktoré sú recyklovateľné alebo rozložiteľné. Takéto obaly zároveň podporujú efektívnejšie využitie zdrojov, čím pomáhajú znižovať množstvo odpadu a podporujú prechod na cirkulárnu ekonomiku. „Tento trend bude pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, pretože inovatívne prístupy v obalovom dizajne ponúkajú nielen ekologické, ale aj ekonomické výhody vrátane nižších nákladov a pozitívneho vplyvu na reputáciu značky,“ uviedla Hana Nováková, generálna riaditeľka ENVI - PAK, organizácie zodpovednosti výrobcov, ktorá podujatie organizovala.

Študenti stavili na cirkularitu

Ako sa zhodli odborníci, do súťaže Ekoobal budúcnosti 2024 boli zaslané zaujímavé projekty, ktoré odzrkadľovali snahu podporovať cirkulárnu ekonomiku a prispievať k zmene vnímania obalov ako udržateľných prvkov každodenného života. „Udržateľnosť sa stáva kľúčovou témou aj pre mladých ľudí, ktorí svojím prístupom a kreativitou prispievajú k vývoju riešení zameraných na ochranu životného prostredia,“ uviedla Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK. Prvé miesto v súťaži získala Vanessa Chiara Csontos za obal na prírodnú vlasovú kozmetiku. Obal je na pohľad aj dotyk podobný klasickému plastu, no celý je vyrobený z biologických komponentov, vďaka čomu je plne rozložiteľný. Vonkajší obal z rias a chitínu je priehľadný a odolný voči vlhkosti a teplu, zatiaľ čo vnútorná časť je z mycélia, ktoré poskytuje ochranu produktu a po rozložení prispieva k obohateniu pôdy.

Druhé miesto obsadili Martina Hatalová a Monika Koišová za obal navrhnutý pre potraviny, pri ktorých je potrebné oddeliť suché a mokré zložky. Tento obal je vytvorený z bioplastu PHA, recyklovateľnej lepenky a dreva, teda ide o kompaktné a plne rozložiteľné riešenie,ktoré reflektuje prírodné procesy a minimalizuje ekologickú stopu.

Na treťom mieste sa umiestnila Soňa Turčanová so špeciálnou nádobou na zber použitého kuchynského oleja, ktorá je vyrobená z recyklovateľného plastu, ktorý zvláda vysoké teploty a umožňuje bezpečné liatie horúceho oleja. „Je úžasné vidieť, ako mladá generácia prichádza s kreatívnymi riešeniami, ktoré nielen chránia prírodu, ale zároveň zohľadňujú praktické potreby každodenného života. Ich nápady ukazujú, že udržateľnosť nemusí byť kompromisom medzi ekológiou a funkčnosťou, ale môže byť inšpiratívnym smerovaním pre celý obalový priemysel,“ uviedla manažérka komunikácie OZV ENVI - PAK Jana Sásfaiová a jedna z porotkýň.

Príklady dobrej praxe

Dôležitosť udržateľnosti a zavádzania ekologických obalov si uvedomujú aj výrobcovia, ktorí postupne menia zloženie obalových materiálov. Mnohí z nich na podujatí prezentovali svoje výsledky v rámci udržateľnosti, či už išlo o zjednotenie farieb fliaš na nápoje pre jednoduchšiu recykláciu, zníženie množstva používaných plastov alebo aj edukácia zákazníkov. Je vidieť, že firmy v súčasnosti investujú do vývoja obalov, ktoré spĺňajú nielen funkčné a estetické požiadavky spotrebiteľov, ale najmä ekologické kritériá.

Autor: (js)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.03.2017
Potravinári sa sťažujú na činnosť OZV. Nedorozumenie...?
„Nerozumieme, prečo výrobcovia, ktorí si zakladajú a vlastnia OZV, majú potrebu sa od ich činnosti dištancovať,“ reagoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák na zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Potravinárskej komory Slovenska.
viac
16.11.2021
Päťdesiatroční (a starší) triedia odpady viac ako mladí
Starší ľudia sú pri triedení komunálnych odpadov zodpovednejší ako mladí. Vyplýva to z  odpovedí tisícky respondentov, ktorý pre potreby OZV ENVI - PAK vykonala prieskumná agentúra MNFORCE.
viac
04.12.2021
Ovplyvní zavedenie zálohového systému infraštruktúru zberných nádob v obciach?
Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK odpovedá na vaše otázky. Ak potrebujete poradiť v oblasti odpadov, napíšte nám, prosím, na adresu komunikacia@envipak.sk.
viac
14.03.2022
Budúcnosť obalov? Ich udržateľnosť
Približne 87 percent obyvateľov SR triedi komunálny odpad pravidelne a napríklad 63 percent zaujíma, či je produkt (potraviny, kozmetika, elektronika atď.) zabalený v recyklovateľnom obale.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.49 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.47 %