Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
30.10.2020 04:00

Tri grácie chce radnica vrátiť na Námestie mieru


Archívna snímka.


Súsošie Tri grácie, ktoré do roku 2016 zdobilo Námestie mieru v Liptovskom Mikuláši, čaká na opätovnú inštaláciu v depozitári mestského múzea.


Nainštalovať ho chcú do novej fontány, ktorá je súčasťou revitalizácie námestia. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.      

Nová fontána aj s Troma gráciami by mala byť umiestnená asi 30 metrov od pôvodného miesta, kde stála pred štyrmi rokmi. „Dielo chceme umiestniť do priestoru ako súčasť vodného prvku. Bude osadené na podstavec, aby sa vyzdvihla jeho dominancia. Súsošie bude lemované tryskami v úrovni dlažby. K tomu je však potrebné dobudovanie strojovne s príslušným technologickým zázemím,” priblížila hovorkyňa.      

Radnica navrhuje realizáciu fontány v rozpočte pre rok 2021. O vrátení Troch grácií na námestie tak rozhodnú poslanci pri schvaľovaní budúcoročného rozpočtu. Predpokladaný náklad na dodávku a montáž technologických zariadení, zemných prác aj základových konštrukcií fontány by mal byť 130 000 eur. Mesto plánuje aj revitalizáciu okolia fontány.     

„V prípade, že poslanci pri schvaľovaní v rozpočte na nasledujúci rok ponechajú finančné prostriedky na realizáciu fontány so súsoším, Tri grácie by mohli na námestí opäť stáť už počas nasledujúceho roka. Na súsošie sa bol v depozitári Múzea Janka Kráľa pozrieť reštaurátor, podľa ktorého je v zachovalom stave a pre opätovné osadenie do exteriéru si vyžaduje len drobné úpravy. Jeho patina bude zapadať do moderného priestranstva námestia a pripomínať históriu niekdajšieho Námestia mieru,” dodala hovorkyňa.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2017
V Bratislave začínajú s revitalizáciou Námestia slobody
Hlavné mesto začína s revitalizáciou Námestia slobody. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal podpísal zmluvu o spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto a občianskym združením Dobré m(i)esto, založeným Nadáciou HB Reavis, ktoré v spolupráci s mestom zabezpečí potrebné práce pri revitalizácii územia.
viac
15.01.2019
Poslanci schválili rozpočet na rok 2019, provizórium sa skončilo
Rozpočtové provizórium v Liptovskom Mikuláši sa skončilo. Rozhodli o tom mestskí poslanci, ktorí na pondelkovom (14. 1.) zasadnutí schválili pozmenený návrh rozpočtu na tento rok.
viac
06.03.2020
V Liptovskom Mikuláši sa opäť nepodarilo schváliť rozpočet
Rozpočet mesta Liptovský Mikuláš na rok 2020 sa vo štvrtok (5. 3.) opäť nepodarilo schváliť. Z rokovania sa ospravedlnila väčšia časť mestských poslancov, primátor Ján Blcháč preto zasadnutie zrušil.
viac
07.07.2021
Levickí poslanci schválili takmer pol milióna eur na obnovu hradného parku
Mesto Levice zrevitalizuje hradný park. V oplotenom uzatvárateľnom areáli bude obnovené jazierko, vybudované pódium pre kultúrne podujatia aj nové chodníky a osvetlenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %