Štvrtok 29.10.2020
Dnes má meniny 
Klára
°C
21.09.2020 02:15

Transformácia SAV by mohla prebehnúť k 1. januáru 2022


SAV.


Transformácia Slovenskej akadémie vied (SAV) by mohla prebehnúť k 1. januáru 2022. Potvrdil to predseda SAV Pavol Šajgalík a štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis.


„Keby som vedel cestovať v čase, tak sa momentálne nachádzame v stave, v akom sme boli v septembri 2014. Sme v celkom tvorivej diskusii s ministerstvom školstva, čo sa týka toho, ako by mala transformácia SAV vyzerať. Výhoda je v tom, že sme už raz týmto cyklom prešli,” priblížil Šajgalík. Tvrdí, že teraz si je potrebné ujasniť, do akej miery chcú zmenený zákon vrátiť do pôvodnej podoby. „Pôvodná podoba nie je z júna 2018, ale z roku 2014,” priblížil predseda SAV.     

„Forma, v ktorej sa to momentálne nachádza, je dlhodobo neudržateľná. Dohodli sme sa na základnom rámci,” povedal Paulis. Predseda SAV poukázal na minulosť, keď sa mala transformácia uskutočniť k polroku. To sa podľa neho ukázalo ako administratívne a ekonomicky náročné. Preto sa so štátnym tajomníkom dohodli na začiatku roka 2022. Ako vysvetlil predseda SAV, pred samotnou transformáciou bude musieť dôjsť k zmene zákona. „Teraz je otázka, k akej veľkej,” priblížil. Dodal, že pri zmene zákona rátajú s tým, že bude musieť ísť do medzirezortného pripomienkového konania a aj z toho dôvodu by sa transformácia nedala stihnúť v tomto roku. Paulis potvrdil, že v tejto súvislosti bude zriadená i pracovná skupina, ktorá bude na detailoch transformácie vedeckej inštitúcie pracovať.      

Štátny tajomník sa v tejto súvislosti stretol aj s predsedníčkou českej akadémie vied. Ako tvrdí, zbieral informácie o tom, ako to vyzeralo tam, aký model v Česku zvolili, ale pýtal sa i na negatívne skúsenosti.      

Paulis chce, aby SAV bola konkurencieschopnejšia. „Hlavným efektom transformácie SAV je zmena právnej formy ústavov tak, aby mohli nakladať so svojím duševným vlastníctvom, vytvárať partnerstvá, profitovať z praxe a zo spolupráce so súkromným sektorom a aj vysokými školami. To znamená, samozrejme, aj viac peňazí na výskum,” poznamenal štátny tajomník na sociálnej sieti. Zároveň chce, aby SAV bola flexibilnejšia. „Chceme, aby mohla SAV za dodržiavania podmienok nakladať so svojim majetkom a tiež, aby si mohla prenášať rozpočtové položky z jedného roka do druhého,” uzavrel.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.11.2016
Smolenický zámok bude hostiť konferenciu Nová Európa 2016
Smolenický zámok sa 29. novembra stane dejiskom medzinárodnej konferencie Nová Európa 2016, na ktorej sa zúčastní stovka hostí zo stredoeurópskeho regiónu.
viac
24.06.2020
Výzva na poskytnutie dotácií na nájomné spustená
Ministerstvo hospodárstva včera (23. 6.) vyhlásilo očakávanú výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na nájomné.
viac
11.09.2020
Monitoring rozpočtu verejnej správy z pohľadu NKÚ
NKÚ v priebežnom monitoringu vývoja štátneho rozpočtu verejnej správy upozorňujú aj na nedostatočné čerpanie európskej finančnej pomoci, ktoré je na úrovni 35 %.
viac
16.09.2020
SAV podpísala dohodu o spolupráci s Národnou akadémiou vied Kazašskej republiky
Slovenská akadémia vied (SAV) podpísala dohodu o vedeckej spolupráci s Národnou akadémiou vied Kazašskej republiky. Informuje o tom SAV na svojom webe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %