Plagát.
V poradí 26. ročník najstaršej slovenskej medzinárodnej tematickej súťaže Tatranský kamzík 2017 sa koná v týchto dňoch v Liptovskom Mikuláši. Podujatie prinesie okrem množstva zaujímavých amatérskych snímok aj workshopy určené nielen pre filmárov a študentov.
Vyhlasovateľom súťaže je Liptovské kultúrne stredisko (LKS) v spolupráci s Amafilm Nicolaus Liptovský Mikuláš a ďalšími subjektmi. Informovala o tom riaditeľka LKS Miroslava Palanová.
„Hlavným poslaním podujatia je prezentácia a podpora tvorby, snaha aktivizovať neprofesionálnych tvorcov filmov, podnietiť vznik snímok z oblastí kultúry, umenia, ekológie, životného štýlu a etnografie,“ informovala Palanová. Podľa jej slov sa týmto druhom tvorby dokumentuje a obrazovo archivuje mnoho vzácnych, často postupne zanikajúcich vecí, udalostí, pracovných postupov či zvyklostí.
Ako uviedla riaditeľka LKS, súťaž je jednokolová a môže sa na nej zúčastniť každý filmový amatér, občan Slovenskej republiky, ako aj autori zo zahraničia. Súťaží sa v kategóriách Kultúra a pamiatky, Tvorba a ochrana životného prostredia a Súčasný spôsob života ľudí. Filmy bude hodnotiť scenáristka Kateřina Javorská, dokumentarista a režisér Karel Koula, strihač a dramaturg Roman Varga, režisér Ladislav Munk a kameraman Peter Kováč, ozrejmila Palanová.
Do tohto ročníka súťaže Tatranský kamzík bolo prihlásených 44 filmov od 38 autorov zo šiestich krajín. „Z toho predvýberová komisia vybrala 39 filmov od 34 autorov,“ uviedla riaditeľka LKS. Okrem Slovenska sú zastúpení filmári z Čiech, Rakúska, Anglicka, Ukrajiny, Ruska či Estónska. „Veríme, že aj tento ročník Tatranského kamzíka bude obohatením kultúrneho života v našom regióne a príjemným stretnutím pre všetkých priaznivcov filmu,“ povedala.
Podujatie sa koná pod patronátom Svetovej organizácie pre neprofesionálny film UNICA, finančne ho podporil Audiovizuálny fond. Navštíviť ho môžete ešte v piatok a sobotu 21. októbra, uzavrela Palanová.