Plastového znečistenia oceánov rastú po celom svete. Zdroj: Pixabay.com
Nádejí, že najbližšia hodina, deň, týždeň či mesiac prinesú jednoduché a lacné riešenia bezodpadovej likvidácie plastov akoby švihnutím čarovného prútika, pribúda. Ponúkame dve z najnovších.
Baktéria rozkladá PET fľašu dvomi enzýmami
Volá sa Ideonella sakaiensis, japonskí vedci ju objavili neďaleko závodu na recykláciu PET fliaš. Baktéria rozkladá plast pomocou dvoch enzýmov na hydrolyzovanie polyetyléntereftalátu a primárneho reakčného medziproduktu, čím získava základné stavebné bloky pre svoj rast. Povedané inak: využíva PET fľašu ako hlavný zdroj energie a uhlíka pre svoj rast. Vyzerá to na vysokú výhru v pomyselnom „odpadovom kasíne“, na druhej strane nie je jasné, či by baktérii nemohli „chutiť“ aj iné plasty ako z PET fliaš. Jej objav zďaleka (zatiaľ) nerieši spôsob ako prípadné spracovanie zvládnuť tak, aby bolo možné vyzbierať a zhromaždiť napríklad plast z oceánov. A podobne.
Polymér recyklovateľný donekonečna
Inou nádejou na spôsob šťastnej výhry sa zdá byť myšlienka, s ktorou prišiel tím vedcov z americkej Colorado State University: Plasty jednoducho rozložiť na pôvodné molekuly. Podľa autorov je to možné zvládnuť bez toxických chemikálií či zložitých laboratórnych techník. Stačí použiť katalyzátor a novému materiálu ostanú rovnaké vlastnosti ako pôvodnému plastu. Ostane rovnako pevný, s rovnakou životnosťou a rovnako odolný voči teplu. „Polymér možno chemicky recyklovať a opätovne používať v princípe donekonečna,“ presviedča vedúci výskumu prof. Eugene Chen.
Výskum má za sebou obdobie v prostredí laboratória a pred sebou dokladné skúšky. Ak bude úspešný, mohol by významne obmedziť likvidáciu najmä plastových výrobkov na jedno použitie – plastových tašiek, fliaš, slamiek alebo obalov.