Pondelok 24.02.2020
Dnes má meniny 
Matej
°C
06.05.2016 10:53

Starostov a primátorov v šarišskom regióne „tlačí“ najmä legislatíva


Pohľad na predsednícky stôl. Snímka: (rz)


V obci Fintice sa stretli na svojom sneme členovia Regionálneho združenia miest a obcí RZMO Prešov – Šariš (RZMO Prešov – Šariš). Združenie miest a obcí na sneme zastupoval jeho výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány. Hosťami snemu boli poslanci Národnej rady SR Martin Fecko a Jozef Lukáč.


Snem otvorila predsedníčka RZMO Prešov – Šariš, primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorá privítala prítomných starostov, starostky a primátora. Zároveň privítala aj hostí, výkonného podpredsedu ZMOS Jozefa Turčányho a poslancov Národnej rady SR Martina Fecka a Jozefa Lukáča, ako aj zástupcov strategických partnerov a spoločností, dlhoročne spolupracujúcich s miestnou územnou samosprávou (Prima banka, Komunálna poisťovňa, Slovak Telekom, Slovenská sporiteľňa a Webygroup).

Správu o činnosti predložila A. Turčanová

Ako uviedla v úvode správy, RZMO Prešov – Šariš má podľa evidencie Kancelárie ZMOS má 86 členov, z toho 2 mestá a 84 obcí. Je rozčlenené do 7 mikroregiónov, z čoho sa odvíja aj zloženie Rady RZMO Prešov – Šariš. Každý mikroregión má jedného voleného zástupcu v Rade RZMO Prešov – Šariš. Ďalší traja volení členovia RZMO Prešov – Šariš do celoslovenskej Rady ZMOS sú zároveň členmi Rady RZMO Prešov – Šariš. Vo volebnom období 2015 – 2018 má má Rada RZMO Prešov - Šariš 11 členov a v priebehu roka 2015 zasadala šesťkrát. V zmysle prijatého uznesenia, uviedla, na každé zasadnutie Rady bol okrem členov Rady RZMO P-Š pozývaný aj tajomník združenia a členka kontrolnej komisie združenia, starostka obce Suchá Dolina Katarína Petrenčáková. Podotkla tiež, žecelý rok fungoval elektronický komunikačný systém odovzdania a prijatia informácií, podnetov, pracovných materiálov, dokumentov medzi predsedníčkou, tajomníkom a členmi Rady.

Predsedníčka RZMO Prešov - Šariš konštatovala, že súčasťou regionálnych snemov by mal byť aj odpočet aktivít Združenia miest a obcí Slovenska, obhajoba a presadzovanie oprávnených požiadaviek členskej základne. V tejto súvislosti konkretizovala výsledky spoločnej snahy, rokovaní a jasných cieľov, ku ktorým sa ZMOS postupne dopracovalo:

Zvýšenie podielu na výnose dane z príjmu fyzických osôb platné od 1. januára 2016. Novela zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve zvýšila podiel na výnose dane z príjmu fyzických osôb pre mestá a obce zo 68,5 % na 70 %. Pre mestá a obce sa odhaduje zvýšenie DPFO oproti roku 2015 o 131, 8 mil. eur (9,1 % nárast), na úroveň 1 573, 8 mil. eur.

Viac v Obecných novinách č. 17-18/2016 na str. 11

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2016
Z 26. snemu Združenia miest a obcí regiónu JE Jaslovské Bohunice
Už 26-krát sa 15. marca tohto roku stretli mestá a obce regiónu jadrových elektrární Jaslovské Bohunice na sneme svojho regionálneho združenia. Uskutočnil sa tradične v Maduniciach.
viac
07.04.2016
Odkaz z Bardejova: Podporme sa navzájom, nesúperme, ale spolupracujme
Na svojom výročnom sneme sa 16. marca v Bardejove zišli členovia Regionálneho združenia miest a obcí Šariša. ZMOS na zasadaní zastupoval jeho výkonný podpredseda Milan Muška.
viac
25.04.2016
Starostovia v michalovskom regióne poukázali najmä na problémy v školstve
Členovia Regionálneho združenia Zemplín – Michalovský región sa na svojom výročnom sneme zišli 16. marca. Snem otvoril a viedol jeho predseda a primátor Michaloviec Viliam Zahorčák, ktorý privítal prítomných členov a hostí.
viac
02.05.2018
Rozhýbať by sa mal štát – komunikácie a rómska problematika už neznesú odklad
V Lome nad Rimavicou sa koncom marca na svojom výročnom sneme zišli členovia Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného rudohoria.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %